Agir Abad : Biz kimiz ! Onlar kim ?

Wext: Saturday, 16.June. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

Biz kimiz ! Onlar kim ?

Üstatların kendi aralarında kullandıkları meşhur bir söz ’’sevdim seni, düşüncelerine bayıldım’’ kaleminin gücünü kullan, yazmaya devam et. Ben ve halkım mesajları net algıladık, dalkavukların sesine aldırma ! Onlar şişirilmiş birer balon, ufacık bir Kürd çocuğu iğnesiyle o şişirilmiş balonu yok edebilir. Bir halk kendi gerçek kahramanını tanımak için çok uzun süreçlere ihtiyaç duyar, halkı zorlamayacaksın işi zamana bırakacaksın.
Kürd halkının alerji duyduğu bir kişiliği, sizin gibi ulusalcı solcu geçinenler bela etti, dayatmalarınız yüzünden bu halk boyun eğdi, baş bildi. Yarattığınız canavar kanla beslenir, kanın olmadığı yerde barınması imkânsız.

Kabahatin en büyüğünü sol kürd ulusalcıları işledi, düşünmeden, dost ve düşmanın kim olduğunu anlamadan, çocuklarımızı, topraklarımızı, dağlarımızı, halkın direnmesine rağmen onların emrine verdiler, Bin yıllık kalemizi ve kültürümüzü içten yıktılar.

Bütün bu olanlara rağmen, hatalarını anlayan, özüne dönen ulusalcılarımıza ne diyebiliriz ki ?

Biz kimiz ! Onlar kim ?

İşte, bilmece burada, çözebilirsen çöz. Tarihimi okurum, incelerim, Kürdler üzerinden siyaset yapmam vicdanım ve Allahtan korkarım.

Kürdistan halk lideri Mustafa Barzani nin bir sözü her zaman beni etkilemiştir ‘’Kürdler mecbur kalmadıkça, savaş onlar için bir yenilgidir. Ulusal ruhunu kaybeden her kim olursa olsun bir gün halkına ihanet edecektir’’ bu sözler, boş sözler değildir. İşte böyle bir filozofun karakterini kendime misyon seçtim ve yoluma devam etmeye çalışıyorum, ben buyum, onları bilmem ?

Bu günkü süreçlerde Kürdler Demokratik haklarını kazanabilmeleri için en büyük silahları siyaset olmalıdır. Siyaset ve ekonomik bağımsızlıktan yoksun halkların bir hedefe ulaşması bu çağda adeta imkânsızdır.

Dünyadaki halklar özgürlüklerini sadece savaşarak kazanmadılar, bir taraftan savaşırken diğer taraftan siyaset üreterek masa başlarında başarılı diplomasi dilini kullandılar. Kürdler kadar savaşan bir başka halk göremezsiniz, o kadar çok savaştılar ki, siyaset ve diplomasinin ne olduğunu unuttular.

Ulus devletlerin ortaya çıkışında Kürdler emperyalist güçlere karşı savaşırken ! Diğer halklar masa başlarında diplomasiyi kullanarak sınırlarını çizdiriyorlardı. Irakta, Kürdler İngilizlerle savaşırken, Araplar İngiliz ve Fransız hükümetiyle masa başında pazarlık halindeydiler.

Sonuçta, Kürdler kaybetti Araplardan oluşan Irak ve Suriye devleti doğdu. Kürdler; İngiliz ve Fransa yla anlaşma yapabilme sansını yakalamışken, kendi elleriyle bu şansı teptiler, kullansaydılar çoktan bir Kürdistan a sahip olmuşlardı.
’’Kürdler, savaşa harcadıkları zamanın onda birini siyasete ayırmış olsalardı, çoktan hak ve hukuklarını elde ederlerdi’’ Ne yazık ki, Kürdler kendi akıllarıyla değil, başkalarının aklıyla hareket eden bir halktır sonuçta hep kaybeder.

Kürtlerin bedenini, başkalarının beyni yönetiyor, dolayısıyla bedenler yok olurken ! Başka beyinler kazanıyor.

Bu günkü ortamdaki fotoğrafları gören bilinçli bir Kürd evladının çıldırmaması için ya deli veya veli olması lazım. Kürd halkı adına sözde siyaset yapan kişilere bakın !

Bunlar onbaşı bile olamazlar, kalkık ta kürdleri temsil edecek, buna kargalar bile güler.

Bir zamanlar örgütün en üst mevkilerinde yer alan ve sonradan ayrılan bazı kişilerin [ Selim Çürükkaya - Şükrü Gülmüş - Sıraç Bilgin vs. vs. ] kurmuş oldukları sitelerindeki makalelerini okuyunca, insan olan dehşete kapılır ve şu soruyu kendi kendime sorar ‘’Kürdler bu karanlık tabloyu hak etmiş mi’’ bu ağır bedelin hesabını kim verecek !

Bu gün gibi net hatırlıyorum 74 – 79 tarihlerinde Kürd aydınları, dünün Sol Ulusalcıları ve bu günlerde Kemalist geçinen Ulusalcılara şunu söylemişlerdi.
‘’Topraklarımızda eylem yapmayın, kürdlerin sınıfsal bir meselesi yok, sizlerin sınıfsal bir meseleniz var ise ! Gidin kendi anakent şehirlerinizde ve kırsal alanlarınızda devlete karşı mücadelenizi verin ve kürdleri bu işe karıştırmayın nasihatlerinde bulunulmuş ve silahlı eylemleri ret etmişlerdi’’
.
Ne yazık ki, Kürd ulusalcıları olarak geçinen bir gurup ve sol ulusalcılar tarafından çok büyük tepkilerle karşılanmışlardı. Sadece tepki değil ? Ne kadar Kürd aydını ve yurt sever varsa hepsini ’’ Kürtlere ihanetle suçladılar’’ silah zoruyla yok etmeye kalkıştılar.

Tarihin cilvesine bakın; Daha dün, Türkiye Cumhuriyetini kökten yok etmeye çalışan Türk solcuları [ Merdanlar – Perinçekler - Özkanlar vs. Vs ] her ne hikmetse bu günlerde çok ateşli birer ulusalcı Kemalist olmuşlar.

Belki de yarınlarda aşırı dinci ve Şeriatçı, gelecek günler de Amerikancı da olurlar. Bunlar durmadan renk değiştirip dursunlar da ! Kürd aydınları ve yurt severlerinin günahı neydi ?
Onlar, Türk solcuları gibi Türkiye Cumhuriyetinin temellerine bomba koymadılar, Kürdlerle, Türklerin çatışmasını da istemediler, istedikleri tek bir şey vardı, bazı demokratik haklar..

Fil’ler kendi aralarında savaşırken, en büyük bedeli Kürdlerin topraklarındaki halka ödettiler.


Yazar : Agir Abad
24. 05. 2007


Agir Abad

agir-abad@hotmail.com

Kurdistan Welatê Kurdaye ! Her Bijî Kurd û Kurdistan !

http://www.pdk-xoybun.com

http://www.xoybun.com/extra/slide/Unbenannt-2.swf


http://www.pdk-xoybun.com/nuceimages/Newroz_Kurdistan_PDK_Xoybun_x1.jpg


http://www.pdk-xoybun.com/nuceimages/Nexise_Kurdistane_PDK_b.jpg


Kurdistan Welatê Kurdaye ! Her Bijî Kurd û Kurdistan !
Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=7319