Çağrı : Bitlis Kalesi için İmza Kapanyası ! - Bangawaz : Jı bo Qeleya Bîdlîsê, Kampanya Îmzayê !

Wext: Sunday, 08.April. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

Çağrı - Bitlis Kalesi için İmza Kapanyası

Bitlis Kalesi’nde dört yıldan beridir, arkeolojik kazılar yapılıyor. Yapılan kazılar kamuoyuna kapalı ve gizli bir şekilde sürdürülmektedir. Bizler Bitlis Kalesi’nde yürütülen çalışmaların gizli tutulmasının, arkeolojik kazıların bilimsel olarak yapıldığına gölge düşürmekte olduğu kuşkusu ve endişesi içindeyiz. Bu durum, aynı şekilde, arkeolojik kazıları yürüten Pamukkale Üniversitesi arkeolojik ekibi tarafından, başlangıçta deklere edilen; “kazıların Bitlis tarihini aydınlatacağı ve Kale’nin onyıl sürecek kazılar sonunda restore edilerek eski, orjinal halini alacağı yönünde dile getirilen amaçlarına da güvenimizi sarsmıştır. ”

Bitlis Kalesi, bütün Bitlislilerin övünç ve gurur kaynağıdır. Bitlislilerin kimliğinin önemli dayanağıdır. Bir tarih ve uygarlık aibdesidir. Bu Kale’de Bitlisliler, asırlar boyu kendilerini dış saldırı ve istilarlara karşı korumuşlardır. Bu Kale’de, Rojkan Beyliği’nin vermiş olduğu savaşlar dillere destandır. Kale aynı zamanda, Bitlis Beyliği’nin sarayı, hazınesi, merkezi konumunda olmuştur.

Bitlis Beyliği, bilindiği gibi, 10. yüzyılda, 24 Bitlis aşiretinin Bir günde birleşmesinden dolayı, Rojeki ya da Rojkan ismini almış ve varlığı büyük bir ihtişam ve medenıyetle, 19. yüzyılın ortalarına, Osmanlı imparatorluğu tarafından ortadan kaldırılmasına kadar sürmüştür. Bugün, Bitlis’teki bir çok medrese, camii, teke, han, kervanseray, köprü vs. gibi Kale içindeki bir çok hamam, cami, mederese, Saray, ev ve işyerleri, kütüphane vs.ler, Bitlis Beyliği’nin inşa etmiş olduğu, restore etmiş olduğu eserlerdir.

Bitlis halkı; Devletin, Kale’de altın bulmuş olmasından ötürü, kaleyi kapatmış olduğu görüşündedir. Bu konuda, bugüne kadar Bitlis Belediyesi, Bitlis Valiliği, yada kültür kurumları da herhangi bir açıklamada bulunmuyorlar. Bitlis Kalesi’nden çıkan hazine ve tarihi eserlerin talan edildikleri düşüncesi gittikçe inandırıcılık kazanmaya başlıyor.

Doğrusu, Bitlisli, Kale’den ne gibi eserlerin çıktığını, bu eserlerin neler olduğunu, bunların nerelere götürüldüğünü merak etmekte ve sormaktadır. Bitlis Kalesinde yapılan kazılar Bitlislileri yakından ilgilendiriyor. Orada bir tarihin, bir kimliğin ve kültürün yok edilmek istendiği inancındayız.

Bu nedenle, başta bütün Bitlisliler olmak üzere, tüm vatandaşlarımıza, parti, sivil örgüt, ve kültür kurumlarımıza Bitlis Kalesine sahip çıkalım çağrısında bulunuyoruz;

Tarih ve kimliğin sahteleştirilmesine sessiz kalmayın.

Bitlis Kalesi kazılarının kamuoyuna açık bir şekilde yürütülmesi gerekir. Kaleden bugüne kadar neler çıktı, bunlar nerelere götürüldü ?

Bitlis Kalesi’nin orjinal halini koruma insiyatifi olarak; eserlerin Bitlis’te, sadece devletin resmi bilim adamlarına değil, herkese açık bir halde incelenebilmesi için sergilenmesini istiyoruz; bugünkü durumda Şerefiye Medresesi böylesi bir müze işlevini görebilir. Bundan sonraki devam ettirilecek kazılarda, Bitlislilerden oluşacak bağımsız bir sivil oluşum heyetinin kazı ve daha sonraki restorasyon çalışmalarında yer alması ve söz sahibi olması gerekir.

Bitlis Kalesi’nin kaderi, kendilerine güveni yitirmiş olduklarımızın insafına bırakılmayacak kadar, biz Bitlisliler için değerli ve önemlidir. Biz bu Kale’de kendi kimliğimizin kalıntı ve köklerini görüyoruz.

Bütün dürüst ve vicdan sahibi aydın, vatandaş, sanatçı ve bilim adamlarını Bitlis Kalesi kazıları ve restorasyon çalışmalarının özgünlüğüne uygun bir şekilde yürütülmesi için herkesi göreve davet ediyoruz.

Bitlis Kalesi hakkındaki kamuoyu, onun sahiliğini korumak için bir garantidir.


08. 04. 2007

İnsiyatif adına :
Yaşar Abdulselamoğlu, Öğretim Görevlisi, Sosyolog

Kurdistan Welatê Kurdaye - Her Bijî Kurd û Kurdistan

http://www.pdk-xoybun.com

http://www.xoybun.com/extra/slide/Unbenannt-2.swf

http://www.pdk-xoybun.com/nuceimages/Newroz_Kurdistan_PDK_Xoybun_x1.jpg

http://www.pdk-xoybun.com/nuceimages/Nexise_Kurdistane_PDK_b.jpg


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *

Bangawaz - Jı bo Qeleya Bîdlîsê, Kampanya Îmzayê

Di Qeleya Bidlisê de ew çar sal in kolanên arkeolojîk tên kirin. Lêkolînên ku tên kirin ji rayagiştî re girtî ne. Em gumanbar in ku kolan û lêkolînên veşartî yên arkeolojîk ji armanca xwe ya xuyakirî dûr e. Ekîba arkeolojîk a ku di destpêkê de bi deklerasyonekê dabû xuyanîkirin ku; ev kolan û lêkolînan wê dîroka Bîdlîsê ronak bikin û Qele di nava deh salan de wê bê restorekirin û wê halê xwe yê berê ya orjînal bigre.

Îro, em diyar dikin ku tu baweriya me, ji wê armanca deklerekirî re, nemaye. Ji ber ku, kolan û lêkolînan veşartî tên kirin, berhemên ku ji Qeleyê derdikevin tên veşartin û di nava xelqê de direv û manîpûlasyonên eşkere tên kirin ku; “qaşo, “berhem ên osmaniyan e.”


Qeleya Bîdlîsê serbilindî û şanaza hemû Bîdlîsîyan e. Ew stûna herî xurt a nasnameya wan e, avadaneke dîrok û şaristanîyê ye. Di vê Qeleyê de Bîdlîsî bi sedsalan xwe li hember êrîş û dagirkeran parastine. Şerê ku Mirektîya kurd a Rojkan di vê qeleyê de dane, destanên baha bilind in. Qele herweha, wek seray, xezîne, merkeza vê Mîrektiyê bûye.

Çawa ku tê zanîn, Mirektîya Bîdlîsê di sedsala 10-an de di nav rojekî de; bi yekbûna 24 eşîrên bîdlîsî, navê Rojekî an Rojkan girtiye û heya sedsala 19-an, heya ku ji aliyê Împeratoriya Osmaniyan ji holê bê rakirin, nêzikî hezar sal, hebûna xwe berdewam kiriye. Piraniya van medrese, mizgeft, pir, xan, kerwanseray, qesir û hwd. ji aliyê Mirektiya Bîdlîsê ve hatine çêkirin. Herweha, hemam, medrese, seray, xanî, ciyên kar û hunerî, pirtukxaneyên di nav Qeleyê de jî ji aliyê Mirektiyê hatine çêkirin an veavakirin.

Gelê Bîdlîs, wer bawer dike ku, dewlet di Qeleyê de zêr ditiye, lewra Qele daye girtin û dest daye li ser berhem û karê lêkolînan. Di vê babetê de, Şaredariya Bîdlîsê, Walîtîya Bajêr û dam û dezgeyên din ên kultur û avadanîyê jî tu agahdarî nadin rayagiştî ya bajêr.

Ya rastî, Bîtlîsî, mereq dikin û dipirsin ka ji Qeleyê çi eser derketine, ew çi ne û ew birine kude.

Baweriya ku xezîne û berhemên dîrokî yên ji Qeleyê derketine tên telan kirin her diçe zêdetir dibe.

Lêkolînên ku di Qeleya Bîdlîsê de tên kirin, Bîdlîsêyan ji nêzîk ve eleqeder dike. Em bawer dikin ku li wir, dîrok, nasname û kultura me tê wenda û telan kirin.

Ji ber vê, di serî de hemû bîtlîsîyan, em bangî tev hewwelatiyên xwe, partî, dam û dezgeyên sîvîl dikin; werin, em xwedî li qeleya xwe derkevin;

Em li hember sextekirin û wendakirina nasnameya xwe bêdeng nemînin;

Kolanên Qeleya Bîdlîsê divê ji rayagiştî re vekirî bên kirin; em îro dipirsin, ji Qeleyê heya niha çi berhem û xezîne derketine, ew a niha li ku ne?

Wek însîyatîfa parastina xweseriya Qeleya Bîdlîsê; em dixwazin; berhem li Bîdlîsê bimînin, ne tenê ji lêkolînerên resmî, lê herweha ji bo hemû lêkolîner û ji raygiştî re jî vekirî bên hiştin, îro medreseya Şerefiye dikare wek mûzeyek kar bike û ew berhem li wir dikarin bên raber kirin. Divê di berdewamiya lêkolîn û karên restorasyonan de heyeteke ji pispor, Bîdlîsî û zanyaran û ji dam û dezgeyên sîvîl di nav karên li ser Qeleyê de ci bigrin. Ew jî di qedera berhem û Qeleyê de xwedî soz û heq bin.

Qedera Qeleya Bîdlîsê ji bo me, pir girîng û hêjaye; em nikarin wê li însafa kesên ku me ji wan re baweriya xwe wendakiriye, bihêlin.

Em gazî hemû hevwelatî, rewşenbîr, sîyasetmedar, hunermend, kesên xwedî wijdan dikin, bila herkes alikarî bike da ku kolan û restorasyona Qeleya Bîdlîsê li gor orjinaliya xwe çêbibe.

Rayagiştî û hişyariya we di derheqa Qeleya Bîdlîsê de garantiya parastina rasteqînî û xweseriya Qeleya me ye.


08. 04. 2007

Li ser navê însîyatîvê :
Yaşar Abdulselamoğlu, Mamostê, Sosyolog ê.

Kurdistan Welatê Kurdaye - Her Bijî Kurd û Kurdistan

http://www.pdk-xoybun.com

http://www.xoybun.com/extra/slide/Unbenannt-2.swf

http://www.pdk-xoybun.com/nuceimages/Newroz_Kurdistan_PDK_Xoybun_x1.jpg

http://www.pdk-xoybun.com/nuceimages/Nexise_Kurdistane_PDK_b.jpgNavnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=7255