Bir portre : YAŞAR KAYA

Wext: Tuesday, 05.December. @ 04:20:55 CET

Mijar:

Yaşar kaya abimiz yarım asırdan da daha fazla bir zaman dilimi içinde, kürd ulusal kurtuluş mücadelesi parkurunda yürüyen, Birikimi ile bütün oluntuların tanığı ve sözcüsü dür..

Farklı koşullarda ve farklı süreçlerde yaşanmış mücadele yaşamlarını dile getirerek, Belirli siyasal karizmalarımızın, başarılarını, hata ve zaaflarını iyi ve kötü niteliklerini dile getirmiş ve bu tutumuyla Siyasal karar alma merkezleri ve kitle dayanakları üzerinde etki - tepki yaratmış ve tabiri caiz ise ‘her devrin adamı ‘ olarak ayakta kalma talenti gösteren ender aydınlarımızdan biridir.

Elli yıllık mücadele sürecinde, verilen onca ağır bedeller, iğne ucuyla kazılarak kazanım haline getirilmeye çalışılan ulusal haklar, yaşanılan acılar, bir hiç uğruna harcanan mücadele değerleri, var olan siyasal yapıların bütün girdi - çıktılarına vakıf, tedavüle çıkmış bir aydın türü...

Bu özgün yapısından dolayı ‘yazdıklarını yiyiyor ,yutuyoruz’ çünkü bizde eleştiri kültürü ve birikimi yok...

Yaşar abi’yi birey olarak özel ilişki bağlamında tanımıyorum. Onu daha çok taraf olduğu, yer aldığı siyasal yapılar içindeki misyonundan, dün - bu gün ve yarına özgü anlattığı kendi değerlendirmelerinden, yazılarından.. Muhalif kalemlerin ona yönelttiği eleştiri ve övgü kaynaklarından dolayı tanımam bir eksiklik..

Ulusal kurtuluş mücadelesi içindeki yeri, misyonu ve gelinen aşamada dillerde pelesenk olmuş ‘Özgür, sivil, güçlü, çağdaş, liberal ve demokrat muhalefete duyulan ihtiyaç...’ doğrultusundaki istem ve talepleri biçiminde dile getirdiği politik söylemden dolayı ilgi duymaya başladım...

Şimdiye kadar, eleştirilmez, tartışılmaz ve kuşku duyulmaz bir yapının en uç noktasında sorumluluk alan, onca yaşanmış olumsuzluklara tanıklık ve sözcülük yapan, Tek liderin’ bütün emir ve komutalarını inanılır ve güvenilir tek doğru olarak Geniş kitle dayanaklarıyla buluşturan Yaşar abi ‘özgürlük ve demokrasi hareketi içinde düşünce özgürlüğü..’ nü arar hale gelmiş ve kendi sine yeni dayanaklar aramaktadır.!

Eklemekte yarar var. Güney kürdistan ziyaretiyle iman tazeleyen ulusal bir hacı gibi, düşünce perspektivinde ki derinlik yazılarından okunuyor.

Peki Yaşar abi sormazlar mı insana : Hemen körfes savaşı akabinde Güneyde oluşan Kürd parlemento oluşumu na muhalif olarak seninde başkan olduğun, Sürgünde kürdistan parlementosunu neden oluşturdunuz ? Bunun Kürd ulusalcılığına kazandırdığı yada kayip ettirdiği değerler neydi ? 50 yılın muhasebesini yapmaya muktedir bir aydın olarak, neden tarafınızdan o sürecin dökümü yapılarak muhasebesi yapılmıyor ? O dönem belirli bir karar merkezinde olmanızdan ötürü, tarihe bir not düşmek gerekmiyor mu ? Geçmişin olumlu yada olumsuzluklarını bilmeden, geleceğe kapı aralamak mümkün mü ? ! ABD emperyalizmine endeksli, zulular ittifak’ı olarak aşağılanan, dünde işbirlikçi ilkel milliyetçiler olarak nitelenen Güney Kurdistan oluşumuna karşı şiddetle askeri yaptırımları uygulayan bir zihniyetin içinde yer almış salvo yaparken TC’ye zeytin dalı uzatıyordunuz ! Bu gün güneydeki oluşumu özgür Kurdistan olarak nitelendiriyorsunuz. Bu çifte sıtandart niye ? Diyelim bunlar benim bilgi eksikliğimden kaynaklanan ön yargılar dır ! Ve ben yanılıyorum ! Başka bir varsayımla, Kabaran ulusal duygulara, iradedışı bir coşkuya aldanıp mürid oldunuz ! Siyasal yapının ve mücadele taktiklerinin, gelişmeler seyri eğimini saptıyamadınız, yani aldandınız ! Bu mümkün mü ? Sıradan bir sempatizanın tercihinden bahsetmek abes olur ama yinede hatırlatmakta yarar var. Bir sempatizan, siyasal bir yapıya girdiğinde, o yapının, felsefi, ideolojik ve siyasal çizgisini özgür iradesi ile benimser ve yapının ortaya koyduğu ortak amaç ve hedeflere, mücadele prensipleri çerçevesinde öngörülen ilke ve normlarla hareket eder. Sizin misyonunuz daha farklı. en uç noktada halk iradesini temsil eden siyasal karar alma merkezinde bulunarak, karar verme ve uygulamaları kontrol etme yetisine sahiptiniz. Eğer olumsuz kararlar uygulanmışsa ilk elden suç ortağı olmuyormusunuz ?

Amacım bozgun yada beyhude bir polemik yaratmak değil !

Sizinde, mağduru, tanığı, sözcüsü, mahkümü, sürgünü olduğunuz savaşın beraberinde getirdiği ekonomik ve sosyal yıkımdan, nedensellerinden bahs ediyorum...

Yaralar henüz sarılmadan, Sömürgeci egemen sistemin Kürd sorunda geçmişten beri uyguladığı politikalar, polisiye tedbirler ve askeri yaptırımlar sonucu, hukuksal bir dayanağı olmayan Koruculuk sistemi, Jitem Kontur gerilla vs.

Yapılandırmasında işlenen cinayetler, faili mechul ölümler, baskı ve işkenceler, boşaltılan köyler... ve insan potansiyeli kayıbı, bozulan ekolojik denge sonucu yaşanan yıkım ve tahribatlar nasıl onarılacak ! Bunca acı ve yıkımı yaşamış, hala cezaevlerinde, Kürd ana babadan doğmaktan başka suçu olmayan on binlerce mağdur insanı nasıl yaşama döndürebilir, yeniden topluma rehabiletesini nasıl sağlıyabiliriz .. Savaş’ın enkazı altından doğrularak metropollere vurmuş ve bütün insani değerleriyle çürümeye yüz tutmuş on binlerce genç insanımızı hangi siyasal konseptle örgütleyeceğiz, onlara nasıl bir kurtuluş recetesi sunulacak, hangi olanaklarla, hangi erdemle ve nasıl yeniden kazanacağız. Bir yandan sunulan recetelerin yarattığı kafa karışıklığı, diğer yandan gelişen inançsızlık, yılgınlık ve güvensizliği nasıl aşacağız ?

Haydi diyelim yaşanılan bunca acılar geçmişte kaldı. Temiz bir siyaset ve toplum istemimizi burada yenileyerek diri tutalım. Bir bir sıralamaya çalıştığınız tespitlerinizi önemsiyor, bunu politik bir farklılık olarak değerlendirirken, çoğulcu ve çok sesli anlayışımız gereği ortak ulusal amaçlara yönelik bir zenginlik olarakta niteliyorum.

‘Kürd muhalefeti ‘ olarak dile getirdiğiniz, farklı renklere bezeyerek tuale aktarmaya çalıştığınız kompozisyon, ulusal konsept: nerede ? nasıl, hangi yapı dokusu ile hangi dayanaklarla yaşam bulacak ? Öncelikli gördüğünüz yurd dışı muhalefeti buna yeterli mi ? Yurd dışındaki bir oluşum takfiye güçtür, Oysa motor güç’ün ülkede olması mücadele doğasına daha uygun değil mi ?

Bütün bunlar birbirine bağlı bir çok etkenin bileşkesi olarak, duygu ve düşüncelerde kafakarışıklığı yarattığı gibi zaman kayıbı ve oyalamadan öte gidemeyen görüş ve öneriler.. Kaldıki böylesi duruş ve düşüncelerin inanırlığı olmadığı gibi güven de vermiyor...

Bunlar öyle kolay yenilir yutulur önermeler değil !

Güney Kürdistan ziyareti ve ilişkilerin, salt onlara bir güvence vermiş ve onları rahatlatmış olabilir, bundan dolayı güneyliler den bir referans almış olabilirsin. Önermelerine dayanak oluşturan gerçeklik ; güneyden alınacak bir referansla kuzeyi örgütlemek gibi yeni bir kordinatörlük misyonu... almak değilse....

DEP - PKK olanaklarıyla başaramadığınız, yapamadığınız şeyleri, bu tıkanık ortamda ne ile başaracaksınız ?

Artık ulusal irade adına yapılacak işlerde ve Politik kararlarda açık - samimi ve dürüst olma önceliği kaçınılmaz olarak kendisini dayatıyor.

Toplum yeniden yapılandırılacaksa, Mücadeleyi yenilgiye sürükleyen hata ve zaaflar samimiyetle ortaya çıkarılarak, geçmiş hastalıklı yapıların muhasebesi yapılmalıdır..

Yeni yapılanmanın ilkeleri, amaç ve hedefleri belirlenerek örgüt yapısı dokunduğunda, ulusal konsep ve ulusal strateji belirlenerek, birlik eksenli, siyasal, kültürel birikim ve eğitim süreci başlatılarak, o noktada mücadele seferberliğine girmek ancak mümkündür.

Ne geçmiş mücadele biçimleri, ne memur tipi örgütlenmeler : ne şeyh mürit ilişkileri ve nede köylü kurnazlığı, kasaba canbazlığıyla bu işlerin yürümediğini gördük ve yaşadık. Tabiri caiz ise maymunun gözü açıldı !

Kolay gele diyorum....

05. 12. 2006


Adil duran

Kurdistan Welatê Kurdaye - Her Bijî Kurd û Kurdistan

http://www.pdk-xoybun.com

http://www.xoybun.com/extra/slide/Unbenannt-2.swf

http://www.pdk-xoybun.com/nuceimages/Newroz_Kurdistan_PDK_Xoybun_x1.jpg

http://www.pdk-xoybun.com/nuceimages/Nexise_Kurdistane_PDK_b.jpgNavnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=7087