Mûrad Karayilan : Kürdistan Bölgesi izin verirse Türk ordusuyla Ankara’ya kadar savaşacaklarını söyledi

Wext: Wednesday, 06.September. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

30. 08. 2006 — Kürdistan Bölgesinde yayımlanan Hewler Post Gazetesine konuşan Karayılan, Kürdistan Bölgesine zarar vermeyecek şekilde siyaset yaptıklarını söyleyerek Tükiyenin sınırötesi oparasyonlar -Kürdistan sınırlarını ihlal etme- başlaması halinde eğer Kürdistan Bölgesi izin verirse Türk ordusuyla Ankara’ya kadar savaşacaklarını söyledi.

PKK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan Türkiye’de Kürt Sorununun çözümü konusunda uluslararası organizasyonların ve dünyadaki süper güçlerin desteği ve yardımıyla sadece diyalog yapmayacaklarını aynı zamanda silah bırakacaklarını ve buna hazır olduklarını söyledi.

Lübnan’da Hizbullah’ın silahsızlandırılması ile ilgili projelerin olduğu ve bunun PKK’yi de içine alıp almayacağına dair bir soruya karşılık Kayılan, ‘’PKK ulusal bir partidir ve Kürt milleti tarafında destekleniyor. Hizbullah’ın ise kim tarafından desteklendiği bellidir.

( PKK Yürütme Konseyi Başkanı Murat Karayılan )

Ortak noktamız silah bırakmak olabilir. Ama bunun için bazı şartlarımız var. Türkiye’de Kürt Sorununun çözümü konusunda uluslararası organizasyonlar ve dünyadaki süper güçler desteklerse sadece diyaloğa değil aynı zamanda silah bırakmaya da hazırız’’ dedi.

Hükümet ile Devlet arasında sorunlar anlaşmazlıklar olduğu ve bunun Kürt sorununu nasıl etkileyeceğine dair bir soruya karşılık Karayılan, ‘’ Devlet ile hükümet arasından bazı anlaşmazlıklar olduğu doğru ama Kürt sorunu karşısında her ikisi de aynı düşünüyor. Erdoğan’ın Diyabakır söylemi buna işarettir. Erdoğan Diyarbakır’da ‘’Kürt sorunu vardır’’ dedi. Ama ankaraya gider gitmez bunu untarak ‘’ Tükiye tek dil, tek millet ve tek bayrak’’ dedi. Bu gösteriyor ki Kürt sorunu karşısında devlet ve hükümet ( AKP ) aynı çizgiye sahiptir’’ diye konuştu.

Türk ordusunun sinirötesi operasyonlara başlaması ve Federal Kürdistan sınırlarını ihlal etmesi halinde nasıl bir tutum sergileyecekleri konusunda Karayılan, ‘’Şu bir gerçek ki Türk ordusunun sınıra yığınak yapmasının amacı bizi ortadan kaldırmak değil. Çünkü bizim güçlerimiz çoğunlukla Tükiyededir. Silahlı güçlerimiz Dersim, Bingöl, Malatya ve Osmaniye gibi şehirlerdedir. Türk ordusunun amacı Kerkük meselesi ve Kürdistan Bölgesinde karışıklık çıkarmaktır. Türkiye Kürdistandaki gelişmeleri hazmedemiyor. Eğer Türk ordusu Kürdistan Bölgesi sınırlarını ihlal edip sınırötesi operasyonlara başlarsa öyle bir siyaset izleyeceğiz ki Kürdistan Bölgesi zarar görmesin. Kürdistan Hükümetinin oprasyonlara cevap vermesine izin vermeyiz. Kürdistan hükümetinin cevabı bize bırakmasını bekleyeceğiz bu durumda da Türk ordusuyla Ankara’ya kadar savaşacağız’’ diye konuştu.

ABD ve İsrail ile resmi ilişklerinin olup olmadığına ilişkin bir soruya kaşılık Karayıln, ‘’ şimdiye kadar ABD ve İsrail ile doğrudan ilişkimiz olmadı ama bazı sivil toplum kuruluşları vasıtasyla ilişkiler kurduk diyebilirim’’ diye konuştu

İlişki kurulmaması Marksist ideoljiden kaynaklanıyor olabilir mi? şekilindeki bir soruya karşık Karayılan, ‘’ Hayir. Öncesi için düşünürseniz bu doğru ama şimdi düşüncelerimizde değişiklik var’’ dedi.

Tükiye’nin AB’ye girmesinin Kürtler için zararlı olup olmadığı ve Kürdistan Özgürlük Şahinleri (TAK) nin bombalama eylemleri gerçekleştirmesi konusunda Karayılan, ‘’ Biz TAK’ın gerçekleştirdiği hiçbir eylemin sorumluluğunu kabul etmiyoruz ve onlar bize bağlı değiller. Biz Tükiyenin AB’ye girmesine karşı değiliz. AB’ye giriş Kürt halkının lehinde bir gelişmedir.Türkiye, Kürtleri bir milleti olarak tanıdığını bildirsin. Türkiye AB’ye üye olsun ve Kürt sorununu da bu çerçevede çözsün’’diye konuştu.

Tükiye’nin ve İran’ın Kürdistan Bölgesindeki bazı bölgeleri bombalamaları konusunda Karayılan, ‘’ biz bombalamaları kınıyruz. Ne zaman Kürt milleti Kürdistanın herhangi bir parçasında arzularına ve hedeflerine ulaştıysa kazanımlar Kürt düşmanları Tükiye, İran, Suriye ve diktatör Baas rejimi tarafından ortadan kaldırılmaya çalışıldı. İran ve Tükiye’nin bu saldırıları da yeni değil. PKK olarak sorunumuz İran ile değil. İran, İran’da faliyet gösteren PJAK örgütüne karşı açıklama yapmamızı ve onlara kaşı tepki göstermemizi istiyor. PJAK bize bağlı değil, Kürdistani bir partidir ve Doğu Kürdistan için mücadele ediyorlar. Biz onlara karşı savaşmıyoruz. Haklı mücadele için silah kullnılmadığında ise biz herhangi bir örgütü ‘’terör örgütü’’ olarak tanımlayacağız.’’ Diye konuştu.

ABD dişişleri bakanlığı sözcüsü Sean Mc Cormak’ın bir süre önce PKK’ye barış ve silah bırakması konusundaki çağrısı hakkında Karayılan, ‘’ Bu çok iyi bir gelişme fakat bunun karşılığında Kürt sorununun çözümü için nasıl projelerinin olduğunu söylemeliler. Biz kendi kendimize dağa çıkmadık Kürt halkının sorunlarının çözümü için buradayız. Tükiye’de 20 milyon Kürt var. Çözüme dair ciddi bir proje olmadıkça silah bırakmamız mümkün değil. Bu kendimizi ateşe atmaktır’’ diye konuştu.

Irak ve Kürdistan Bölgesinde yabancı bir örgüt olarak tanınıp tanınmadıkalarına dair bir soruya karşılık Karayılan, ‘’ Biz öncelkli olarak Kürdistani bir partiyiz. Şimdiki süreçte Kürdistan Bölgesine zarar gelmeyecek şekilde siyaset yapıyoruz.Türk basınında Kürdistan Bölgesini Tükiye’ye karşı kullandığımız propogandası yapılıyor. Böyle bir şey sözkonusu olmaz çünkü silahlı güçlerimiz Kuzey Kürdistan’da –Türkiye- ve mücedele alanları orada’’ diye konuştu.

Bir süre PDK ve YNK ile çatışmalarınız oldu şimdiki ilişkileriniz – Kürdistan hükümet ve bu partiler ile - hangi düzeyde ?

Sorusuna karşılık Karayılan, ‘’ Kürdistan Bölgesi Başkanı Sayın Mesut Barzani’nin dediği gibi : ‘’ Kürt halkı bir daha kardeş kanının dökülmesini kabul etmez. Biz kabul etsek te halkımız kabul etmez. Biz bunu asla tekrarlamayacağız’’ bu çeçevede düşünüyoruz ve ilşikilerimiz çok iyi’’ şeklinde konuştu.

06. 09. 2006


Mûrad Karayilan û hevanên xwayê rêvebirê PKK

Kurdistan Welatê Kurdaye - Her Bijî Kurd û Kurdistan

http://www.pdk-xoybun.com

http://www.xoybun.com/extra/slide/Unbenannt-2.swf


http://www.pdk-xoybun.com/nuceimages/Newroz_Kurdistan_PDK_Xoybun_x1.jpg


http://www.pdk-xoybun.com/nuceimages/Nexise_Kurdistane_PDK_b.jpgNavnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=6928