ORTADOĞU SİYASET KAZANI KAYNIYOR

Wext: Sunday, 26.February. @ 00:00:00 CET

Mijar:


Swêd, 25. 02. 2006 — Birdenbire tetiklenen ‘karikatür kırizi’ akabinde sokaklara dökülen kitlelerin öfkesini dindiren ve dünya gündemini değiştiren filistin seçimleri çok bilinmeyenli bir denklem olarak, ortadoğu sorununu dahada karmaşık hale getirirken; Yeniden yapılandırılan Irak mozaiğinde Kürd Ulusal kazanımı çözüm yörüngesi eksenine doğru yerleşiyor olmasından rahatsızlık duyan ve kürdistanı kendi aralarında paylaşan bölge sömürgeci devletlerin ‘kürd fobisi‘ korkusu tahammül sınırlarını da aşan saldırı gerekçesi olarak gösterilirken; ortadoğudaki yeraltı zenginliğine oynayan ve gelecekte farklı etnik ve inançları aşındırarak ortadoğu zeminine yerleşmeye çalışan büyük sermaye uluslarının böl - parçala yönet politikaları giderek çatışma ortamını derinleştiriyor...

( Foto : Adil Duran )

Başta ABD ve batılı devlerin diplomatik ve askeri kredileri ve arkasında büyük bir sermaye gücü ile yaşama tutunmaya çalışan ‘siyonizm’ ve tarihi rakibi arap milliyetçiliğinin ruhu olan islam arasındaki uzlaşmaz çelişki, İsrail ve Filistin arasındaki yüzyıllık çatışmalar, bölgesel dengesizliğin ve istikrarsızlığın ana nedeni olarak belirliyor...

Filistin topraklarının tümden kurtulması için tek yol cihadı gören / cıhadın temel unsuru silahlı mücadeledir./ Ve temel dayanağı islam ilkelerine ve Fıkhi esaslara dayandırılmış geniş tabanlı halk hareketi olarak sahneye çıkan Hamas ( islami mukavemet hareketi ) şimdiden büyük bir kitle dinamizmini yeşil bayraklarla arkasına almış görünüyor....

Hamas lideri seçim başarılarının akabinde hemen ayağının tozuyla Türkiye ye gelişi ve AKP hükümeti tarafından ağırlanarak ‘silahlı mücadeleyi bırak’ nasihatıyla uğurlanması Türk sistemini ortadoğuda istikrarsızlığı derinleştiren çifte sıtandartlı politik tutumundan ötürü suç üstü yakalanmasına vesile olmuştur. Aynı tutuma açık ve sert bir şekilde sahip olan İran ve suriye bu eğilimi gizlemeden meydan okuma şeklinde ortaya koymaktadırlar..

Türkiye bir yandan ABD - İsrail ve AB ittifakı na yeşil ışık açarken, diğer yandan bu güç dengesinin karşıtlarıyla beraber güçlü ilişkileri sürdürmesi paradoksu, giderek onu cami ve klise arasında oynayan ve iki tarafa da yar olmayan belirsiz bir eksene doğru sürüklüyor.

Bunun başlıca nedeni iktidar çevrelerinin utangaç bir şekilde dışa vurdukları ‘Filistin tapuları elimizde’ söylemi Osmanlı ben merkezli zihniyetin bu gün ‘islamiyet ruhumuz, türklük bedenimiz’ şeklinde büründüğü Irkçi - sosyal şöven gizli eğiliminden kaynaklanıyor..

Karikatür krizi ile ortaya çıkan bu kamplaşma en kutsal sayılan bir inanç varlığının, ufak çıkarlar sonucu ayaklar altına alınabilirliği karşısında, rafiner islami bir ruhla milliyetçi eksenli öze dönüştürülmüş olan geniş kitle dinamizmini mobilize ederek, genel insanlığa baskı unsuru şeklinde Dini dayatmak Kemalist, Baasçı vb. Gerici ve bağnaz diktatörlüklerin ayakta kalmasını sağlamak ve ve bu tür baskıcı rejimleri meşrulaştırma çabaları dır.

Bütün bunlar kendiliğinden oluşmuyor. Büyük sermaye uluslarının Fazla kar ve sömürü amacıyla dünyayı kuşatma ve yayılma yaptırımlarına karşı bir tepki hareketi olarak gelişen bu durum felaketi giderek çığırından çıkarak, yoksulluğu - işsizliği palazlıyor, doğa ve insan katliamına dönüşen savaşlara kapı aralıyor.

Henüz Irakın parçalanmışlığı onarılmadan, Şii’lerin kutsal ( ! ) türbesine yapılan saldırı sonucu, şii’lerden camilere sert bir misillleme ile karşılık verilmesi, ardı arkası gelmeyecek tarikat kavgalarının strart’ı ( başlangıcı ) olarak kendisini dayatıyor.

Karikatür krizi ile gelişen olayların çehresi birden bire sihirli bir el’ tarafından başkalaştırılarak, Hiristiyan - Müslüman çatışma gündemi olarak tetiklenen bu vaaka, Suni ve şii mezhep çatışmasına dönüştürülerek değişmesi Ortadoğu politika kazanının tutuşmasına yeterli bir sebep....

İran’ın nükleer silah üretiminde israrlı olması; Nato üyesi ve korumayı Nato bünyesinde yapacağını teyid eden TC’nin de gizli’den iştahını kabartan nükleer silah üretimi istemi ve arzusu, çoğu despot, bağnaz dinci ve gerici Ortadoğu rejimlerinin istemiyle örtüşüyor. Ancak böylesi bir eğilim ve istem karşısında başta ABD olmak üzere AB ülkelerinin de Savaş yaptırımı diyebileceğimiz kararı demoklesin kılıcı gibi tepe’de sallanıyor..

Savaş’ın olabilmesi için psikolojik baskı araçları olan, şantaj - sabotaj ve komplo teorisi yaptırımıyla, Etnik – mezhep ve inanç bazındaki çelişkilerin aşındırılması, Geniş halk kitlelerinin manipüle edilmeleri sonucu ülkeler’de iç çatışmaların derinleştirilmesi gerekiyor.

Ortadoğu kazanı bu gerçek temel üzerinde kaynıyor..

Din-mezhep ve etnik çatışmalar sonucu giderek tahrip olan, yoksullaşan ve eriyecek bu ülkeler’de Balkanlar - Afganistan ve ortadoğuda daha önce’de ‘böl - parçala ve yönet’ şeklinde uygulanarak başarı ile denenen mevcut siyasi ve askeri sıtratejiler hızından bir şey kayıp etmeden bütün felaketiyle ilerliyor.

İran’ın İsrail’i haritadan silme hırsı, İsrail’in Filistin halkına karşı girdiği acımasız vahşet karşısında Bütün Irkçı ve dinci islam ülkelerinin gözüne çıban gibi batmasının yanı sıra bu güç dengesinin ekonomik ve askeri desteği ile Filistini yeşil’e boğan Hamas’ın siyasi sahneye çıkışı ve meşrulaştırılması istemi ABD - İsrail ittifakını bileyerek güçlendiriyor olması çatışma ortamını hazırlayan bir faktör olarak belirliyor.

Genel gidişat ABD - İsrail ve batılı mütefiklerinin topyekün olarak İran’a yüklenmesini kaçınılmaz kılıyor. İşin içinde envay türlü oyun ve bin bir çıkar ilişkisi yatan bu komplo ( ! ) bölgeyi hallaç pamuğu gibi savuracak büyük çatışmalara gebe..

25. 02. 2006

Adil Duran

Kurdistan Welatê Kurdaye - Her Bijî Kurd û Kurdistan

http://www.pdk-xoybun.com

http://www.xoybun.com/extra/slide/Unbenannt-2.swf


http://www.pdk-xoybun.com/nuceimages/Newroz_Kurdistan_PDK_Xoybun_x1.jpg


http://www.pdk-xoybun.com/nuceimages/Nexise_Kurdistane_PDK_b.jpg
Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=6653