KARİKATÜR KRİZİ ‘MEDENİYETLER’ ÇATIŞMASI MI ?

Wext: Tuesday, 14.February. @ 00:00:00 CET

Mijar:


Swêd, 13. 02. 2006 — Siyasal kimliklerden; dini inanç ve etnik yapı üzerinde oynama tehlikesi tarih boyunca insanların karşılıklı etki ve tepkiden dolayı boğazlaşmasına, kanlı savaşların oluşmasına, soykırımlara, büyük tahribat ve yıkımlara sebebiyet vermiştir. Dini yönetim aygıtlarının akılcılıktan uzak,uzlaşmaz şiddeti sonucu insanlık büyük acılar çekmiştir, çekmektedir.

Hiç bir inanç ve siyasal düşüncenin kendi kurallarını başkalarına dayatma gibi bir hakları olmadığı gibi, zorla dayatmayı red etme ve kendi inançlarını koruma hakkı meşrudur.


( Foto : Adil Duran )

Bu anlamda, basın özgürlüğü kisvesi altında, batı basınında tetiklenen karikatür krizi, kasıtlı, provakatif eğilim olarak ‘evrensel değerlerin gerilemesi ne açık kapı aralayan ve çatışmayı ateşleyen ilişkiler zincirinin bir halkası olarak ilişkilendirmek gerekir.

Medeniyetsizler çatışması’na doğru bir yönlendirme demek daha doğru olur ! Diyalektik olarak her şey dönüşüyor. Başlangıçta diğer canlılar gibi yoksun ve çaresiz olan insan, süreç içinde dönüşerek büyük gelişmelere, dönüşümlere imza attı.Bütün canlılar içinde, en akıllı, en doyumsuz ve en vahşi yaratık olan insan; bilinci, gücü ve emeği ile sahip olduğu bu muazzam teknoloji ile kendisini yoksullaştıracak ve yok edecek bir eğilimin içine girmiştir.

Yönetim aygıtlarına sahip egemen taraflar uzunvadeli çıkarlarını korumak, baskı ve sömürüyü sürekli kılmak için ; din ve etnik kimliklerin sembolü ve tabusu olan değerleri aşındıran yeni bir tutum değişikliği ile idari merkezlerden kitle dinamiklerini ateşleyerek, kendilerini koruyan bir kalkan gibi kullanarak, karşıtlarının üzerine öfke ile yayma sıtratejisini hayata geçirmişlerdir.

Siyasal yaptırım bazında; Gerici İslam diktatörlerin; Dünya jandarması olan ABD’ nin, Balkanlar, Afganistan ve ortadoğu üzerindeki hegemonyasından dolayı ABD’ mütefiği olan batının çok uluslu sermaye devletleri üzerinde baskı oluşturarak caydırma istemidir.Suriye, İran eksenli öfkenin diğer islam ülkelerinde, yaşam bulmasının başlıca nedeni de budur.

Siyasal ütopyası gereği, Kemalizm, Nasırcılık, Baasçılık, Butto’culuk, suudi Monarşisi, Gerici ırkçi Pers ve Suriye’nin getirdiği inanç kurumları, kendisine karşı olana gelişme özgürlüğü tanımaz.

Bu nedenle İslami metaforlar etrafında toplanan cemaat son yıllarda büyük değişimler yaşadı.İslami cihat - Hizbullah - İslami devlet.- islami diriliş ve militan islamın yükselişi vb. gibi egemen siyasal söylemlerle toplumsal huzursuzluğun en çok yaşandığı bir çatişma simgesi haline geldi.

Bu zihniyet; İnsanlığın ortak evrensel değerleri olan, resim, karikatür, şiir’i men ediyor.

Resim ve heykel yapımı, putperestlik ve onunda tapınmayı gerektirdiği için yasaklıyor. Bu anlamda Kutsal kitap’ın getirdiği inanç kurumu, kendisine karşı olana gelişme özgürlüğü tanımıyor.

Şuara suresi - ayet 224-227 ‘şairlere gelince, onlarada sapıklar uyar...’ diyor.

Ene l - hak ( ben tanrıyım ) diyen, büyük tasavufçu alim ve şair Hallac-ı mansur ( * ) Hanbelli ayaklanmasına öncülük ettiğinden suçlu bulunarak 913 yılında 8 yıl sus şehrinde hapis ediliyor ve 922 de halife Muktedir’in buyruğu ile bağdat’ta öldürülüyor. Halifenin fetva sı üzerine ‘Kamçılanarak, gövdesi parçalanarak, darağacına asılarak, kafası kesilerek, bütün halka gösterilerek yakılması.. ’ buyruğu yerine getiriliyor. Yıl 2006 hala geçerli olan bu hukuk anlayışı....

Bu vahşet’in neresi medeniyet çatışması ?

Hala bektaşilikte Dar-ı mansur denen tören, Yezidilikte tavus adlı süslemeli sancak,mevlevilerde Nay-i mansur adlı çalgı Hallac-ı mansurun anısını sürdüren araçlardır...

Dünyayı ayağa kaldıran bu kriz ve çatışma içinde kürdlerin yeri nedir ? Nasıl bir tutum takınmaları gerekir ? Bu sorunu irdelememiz ve ulusal çıkarlarımız doğrultusunda balans ayarı yapmamız gerekir.

Kürdistani kendi aralarında bölüştüren sömürgeci devletler, Kürd halkını dinin,feodal yaşamın çeperi içinde haps ederek sosyal gelişimini boğdular.

Batılı ve laik olarak ortaya çıkan kemalistler doğu kültürünün her türlü izini silerek, yadsıyarak, bastırarak modernleşmek için yoğun çabalar içine girdiler. Müslüman kimliğinin temelini aşındıran ‘Türk’leşme konseptiyle Ulusal yapıyı güçlendirdiler. Bu anlamda Müslüman sözcüğü yerine türk deyimi revaça çıktı. Ancak içerde ve dişarda baş gösteren toplumsal ayaklanmalara karşı da, Korunma zırhı olarak, Din, bayrak, türklük, ordu tabularını namluya sürerek kitle dinamiklerini tetiklediler. Bu yaptırımla dini kurumların denetimini kontrol altına alırken, eş zamanlı olarak da marjinalleştirmeye çalıştılar...

Onun için belirli merkezlerden tetiklenen bu şantaja Kürdlerin kapılmaması ve oyuna gelmemesi gerekir.

İnanç tanrı ile kul arasında ki bir sorun dur. İnanç bazında Tanrı herşeyin üstündedir. Ve her şeye muktedir dir denilir. Öyle ise ne bir siyasal iktidar nede sıradan bir kul kendisini tanrının avukatı yada celladı olarak göremez.

Dökülen - kırılan - yakılan - sövülen - yıkılan bizim utancımızdır. Bu utancı insanlığa dayatan despot - gerici, ırkçı, sömürücü diktalara karşı ayaklanmamız gerekir.

Medeniyetler çatışmaz. !

Medeniyet ; ilericilik, bilim, teknik ve sosyal gelişmelerle donanmış insanın sığındığı liman dır. Kendi rotasını izler. Karanlıktan sıyrılarak aydın ufuklara doğru yol alır. Şiddet, çatışma, aşağılama ve horlama olmaz...

Bu vahim gelişmeler karşısında Ulusal hareket İnanç kesimi ve kendi arasındaki iedolojik sınırları belirlemek zorundadır.!

İnsanlığın evrensel değerlerinin gerilemesi olan ‘medeniyetsizler’ çatışmasında Kürtler taraf olmamalı..

Swêd, 13. 02. 2006

Adil Duran

Kurdistan Welatê Kurdaye - Her Bijî Kurd û Kurdistan

http://www.pdk-xoybun.com

http://www.xoybun.com/extra/slide/Unbenannt-2.swf
Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=6637