İSLAM DİNİ KÜRTLERİN YARASINA MELHEM OLDUMU ?

Wext: Sunday, 12.February. @ 00:00:00 CET

Mijar:


İslamiyet Kürtlerin yarasına melhem oldu mu ? Bu günlerde, Güney Kürdistan'da bir grup Kürt din adamların 1946 de Ulusal Şair DİLDAR tarafından kaleme alınan ve Mahabat Kürt Cumhuriyeti kuruluş aşamasında Ulusal marş olarak kabul edilen ‘'EY RAQİP'IN'' İslam dinine aykırı / karşı olduğu şeklinde yaygın bir propaganda yürütmekte. Buna karşı Hewler Din Öğretmemen Derneği bir grup Kürt öğretmenler ise, Ulusal Marşımızın Kürt Halkının Direniş simgesi ve onuru olduğunu bir deklarasyonla kamuoyuna bildiri ile duyurmuşlar.

Bütün dinleri incelediğimizde yöreye göre, kullanılan ve yazılan dillere baktığımızda ortaya çok ilginç sonuçlar çıkıyor. TEVRAT, ZEBUR İNCİL ve KURAN hepsi birbirlerine yakın bölge ve halkları tarafından savunulmuş ve yaygınlaştırılmış TEVRAT ZEBUR, İNCİL ve KURAN.

Bu kutsal kitapaların dördü hak olduğunu söylenmekle beraber, son Kitap KURAN' NIN en son hak kitap olduğunu söylenir. Yani bunun anlamı yenisi geldi eskisinin hükmü yoktur. TEVRAT Hz.Musa'ya, ZEBUR Hz.Davud'a, İNCİL, Hz İsa'ya ve KURAN Allah tafrandan 622 tarihinde Arap Asıllı bilinen veya sanılan, Hz. Muhammed'e gelmiştir.

Bu Kutsal kitaplar içinde en çok halkımızın mensup olduğu İslam dinin kitabi KURAN' DIR. KURAN İslam dinin Anayasasıdır ve onun Peygamberi 671 yılında MEKKEDE doğmuş olan HZ. MUHAMMED' E, 622 yılında Vahi ile ( gizli ) CEBRAİL tarafından tebliğ edilir. KURAN 114 SURE' dır. Dinlerin kabullenmesi ilk önce peygamberler genellikle kendi çevresi ve akrabalarına kabul edilmiştir Daha sonra bu dinleri yaygınlaşması için peygamberler ve çevresi yıllarca savaşlara sahne olmuştur. Ben sadece, İslam Dinini ve Kürtlere değinmek istiyorum. Çünkü, İslamiyetin bulunduğu bölgelerde en son islamiyeti kabul eden halklardan bir Kürtlerdir., Çünkü, Kürtlerin İslamiyeti kabullenmelerinde çok büyük bedeller ödemiş ve yüz binlerce Kürt telef olmuştur. Çünkü Kürtlerin asil Dini olan E'ZÎDLİK islamiyetin yaygınlaşmasından bu yana, özellikle, Arap ve Osmanlı Devleti tarafından çok büyük kıyımlara maruz kalmışlardır.

Çokça adaletinden söz edilen Hz ÖMER İslamiyeti yaymak için Kürdistan'ı adeta savaş alanına çevirip, bu günkü SİLVAN' DA ( MAYA - FARQİN ' I ) ele geçirmiştir. Yüz binlerce Kürt telef olmuştur.. 14 ve 18 yüz yıllarında Güney Kürdistan' da EZİDÎ Kürtleri zorla İslam Dinini kabul ettirmek için Osmanlılar tarafından öldürenlerin sayısı o günkü tarihte yüz binleri aşmaktadır. Kürtler açısında bu çifte baskı asimile anlamında gelmektedır. Çünkü İslamiyeti kabullenmesinde hem dini hem ulusal anlamda azda olsa Ulusal özünü yitirmektedir.

Çünkü, İslamiyet ve onun kitabi Arapça olduğu için din adeta Arapların tekeline girmiştir. Tüm bu soy kırım ve baskılara rağmen bu gün İslam halkları içinde en çok İslam dinine samimi olarak ve hiç bir çıkar gözetmeden Allah ve Pegamberın yüzü hürmeti için yine Kürtlerdir. Ve bu günde bu samimi inançları için hep ulusal, siyasi ve ekonomik olarak baskı altındadır. Ya Arap, Acem ve Türkler gerçekten dini Kürtler kadar çıkarsız inanmaktamıdırlar ? Bu gün Arap / Baas / Arap Petrol Şoven bir Arap milliyetçisi, İran İslam adına bir pers / Acem imparatorluğu peşinde, Türkler en bağnaz dincisi dahi Kürt sorunu olunca en iyi İslamci Anti Kürt olandır.

Peki, durup, dururken nerden çıktı, bir grup İslami grup, Kürtlerin kanı ile Ülkesini ve Onurunu temsil eden KÜRT ULUSAL Marşını İslam dine aykırıdır diye yaygara kopariyorlar. Kimdir, kimlerden emir alıyorlar bu din tuccarları. Geçen seçimlerde biliyorsunuz, Kürt İslami parti Kürtlerin birliği en önemli olduğu bir dönemde, Kürt Ulusal İttifaktan ayrıldı. Bu günlerde Irak başbakanı ve Cumhurbaşkanı seçilecek ve kıran kırana pazarlıklar sürerken bu parazitler nerden çıktı.? İşte onun için İslamiyet Kürtlere neler getirip neler vermiş diye hep düşünürüm. Ve diyorum ki, bunca ödenen bedellere rağmen İslamiyet Kürtlerin derdine melhem oldumu acaba ? Çünkü, herkes dini bir çok çıkarları için kullanırken, samimi hem dinini hem ulusunu seven Kürt kardeşlerim sadece inandıkları için inanırlar. Bu oyunlara rağmen bütün dinlere karşı saygımızı yitirmeden bizim gibi mazlum Kürt halkı, din bezirganlarına siyasi ve ekonomik rantçılara karşı uyanık olmalıyız. Gerçek o ki, bu gün dinler öyle sanıldığı gibi tarafsız değiller.

Kurdistan,12. 02. 2006

Alî Bûran

Kurdistan Welatê Kurdaye - Her Bijî Kurd û Kurdistan

http://www.pdk-xoybun.com

http://www.xoybun.com/extra/slide/Unbenannt-2.swf
Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=6632