Başkent Erbil'in gecelerine bir yıldız doğdu

Wext: Wednesday, 29.September. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

ERBİL, 29 / 09 / 2004 — İki yıldız. Biri barış Erbil’ine ait, diğeri de savaş Erbil’ine. Pazartesi gecesi, Erbil semaları birden parladı. Başkentin gecelerine bir yıldız doğdu. Adı; Hewler Palace. Yani Hewler Sheratonu. İki fotoğraf; biri aydınlığın, diğeri de kaosun sembolü. Biri yeniden kurulmanın, diğeri de yıkılmanın, kardeş kavgasında viraneye dönmenin sembolü. İki görüntü; biri korkunun esir aldığı, belirsizliğe sürüklenen eski Kürdistan’ı, diğeri de bir ulusun uyanışını, bir ülkenin inatla yeniden inşasını temsil ediyor.

Kürdistan’ı yeniden kurma çalışmalarının hız kazandığı ve bölgenin en istikrarlı ülkesi olmaya doğru adım adım yaklaştığı bildiriliyor.


» Hewler Palace – yeni görüntü

Başkent Erbil ve Kürdistan’ın diğer yerleşim birimlerinde, Kürt insanına yaraşır bir yaşamın olanaklarını yaratmak için ülke çapında başlatılan seferberliğin tüm hızıyla sürdüğü de gelen haberler arasında.

Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani, Pazartesi gecesi, yerli ve yabancı çok sayıda konuğun katıldığı bir törenle Hewler Sheratonu’nu açılışını yaptı.

Açılışta bir konuşma yapan Kürdistan Başbakanı, şöyle dedi:

— Bir özgürlük savaşı verdik. Bugün ise yeni bir dönemi yaşıyoruz. Bugünkü çabamız, ülkenin yeniden inşasıdır. Kürdistan Hükümeti, Kürdistan’da çalışmak isteyen tüm şirketlere yardım edecektir. Kürdistan’ın tüm Irak için yeniden inşanın kapısı haline gelmesini istiyoruz. Irak’ta şu anda yaşanan durum, Kürdistan’ın 1991’deki durumunu andırıyor.

Açılışı yapılan otelin eski görüntüsünü yeni görüntüsü ile karşılaştıranlar, Kürdistan’da yıkıntıların tarih olmaya mahkum olduğunu ve modern bir Kürdistan’ın, Ortadoğu’ya bir güneş gibi doğduğunu, artık kimsenin görmezlikten gelemeyeceğini belirtiyorlar.» Hewler Palace – yeni görüntü


* * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * * *» Hewler Palace – eski görüntü
KK-Haber
http://www.kerkuk-kurdistan.com

Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=5430