[ Analiz ] Eğer Amerika Irak’tan çekilirse

Wext: Monday, 27.September. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

HEWLER, 26 / 09 / 2004 — Amerika Birleşik Devletleri Savunma Bakanı Donald Rumsfelt, Amerika’nın bazı güçlerini Irak’tan çekilebilceğinden ve Amerika’nın sonsuza dek Irak’ta kalamayacağından söz ediyor. Kuşkusuz Amerika’nın Irak’taki askeri gücünün tümü sonsuza dek orada kalamaz. Ancak şu da bir geçek ki, Amerika mevcut durumda bütün güçlerini Irak’tan çektiği gibi, dünyadaki liderliğini de sonsuza dek yitirecektir. O nedenle Amerika’nın Irak’ta askeri varlığını daha çok uzun süre koruyacağı muhakkaktır.

New York Times gazetesinde bugün yayınlanan bir yazıda, Amerika’nın askeri gücünün geri çekilmesi ihtimalinin beraberinde getireceği tehliklerin üzerinde duruluyor ve Amerikanın Irak’tan çekilmesi halinde, bölgede benzeri görülmemiş etnik bir savaşın başlayacağını İran ve Türkiye’nin Irak’a müdahale edeceğini kaydediyor. Brookings Institution’den Philip Gordon, eğer Irak’ta etnik bir savaş başlarsa, Kosova Irak’ın yanında piknik yeri gibi kalır.

Amerika’nın, kendi askeri gücünün tamamını Irak’tan geri çekme ihtimali teorik olarak mümkündür. Ancak pratik olarak bu, o kadar çok uzak bir ihtimal ki, üzerinde kafa yormaya bile gerek yok. Bir kere, Amerika, en kötü durumda bile Irak’taki varlığını reorganize edebilir, yeni alternatifler ortaya çıkarabilir. Bu bağlamda, Kürdistan Demokrat Partisi Genel Sekreteri Fadıl Mirani, iki hafta önce Hewler’de Kürt aydınları için düzenlenen bir toplatıda, Kürtlerin, Amerika’nın büyük bir güçle gelip Kürdistan’a yerleşmesine hazır olmaları gerektiğini söyledi.

Eğer Amerika, Irak’taki güçlerini reorganize etme ihtiyacını duyarsa, büyük bir ihtimalle askerlerini Irak’tan çeker Kürdistan’ın güneyine yerleştirecek. Böyle bir durumda, Amerika Kürtlere göz yumacak hatta Kerkük ve Musul’un Kürtlerin kontrolüne geçmesi için Kürtlere destek verecek. Böylesi bir siyasetin neticesi bağımsız bir Kürdistan’dır ve Kürdistan’ın kuzeyi de öyle kolay kolay Türklerin elinde kalmayacaktır.

Kürtler, Ortadoğu’nun siyasi arenasında öyle kudretli bir güç olmuşlar ki, en olumsuz şartların ve kötü senaryoların ortaya çıkmasında bile, bu kudretlerini koruyabilecek, İran ve Türk sömürgeci zorbalıklarına fırsat vermeyeceklerdir. Böyle bir altenatifin çıkması halinde, Kürtlerin, kuvvet kullanarak da olsa, Musul ve Kerkük’ü kendi kontrollerine geçirmesi çok kolay olur; Türkiye de istediği kadar efelensin.

Türkiye’nin askeri olarak Kürdistan’ın güneyine girmesi, orayı işgal etme ihtimali hiç yok; Türkler, kendileri de bunu çok iyi biliyorlar. Saddam rejimi yıkılmadan önce, Türkiye, Amerika’nın ve dünyanın da desteğini alarak Kürdistan’ın güneyini işgal etmek istiyordu; çünkü Türkiye kendi başına böyle bir şeyi yapamayacağını çok iyi biliyordu.

En kötü ihtimal; eğer Irak’ta bir kaos başlar ve Türkiye bu fırsattan yararlanmak amacıyla müdahale edip, Kürdisatan’ın güneyini işgal ederse, o zaman Kürtler için de tarihi bir fırsat doğar; bütün Kürtler, güney harketinin öncülüğünde, Türkiye’ye karşı tüm Kürdistan’ı kapsayan bir mücadele başlatırlar; netice, Hanakin’den Adana ve Mersin’e kadar bağımsız bir Kürdistan olur.KK-Haber/Analiz
http://www.kerkuk-kurdistan.com

Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=5421