AB'den Türklerin sinsi planına destek : Kürdistan'ın parçalanmışlığını 'ebedi' kılmak istiyorlar

Wext: Sunday, 26.September. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

ANKARA, 26 / 9 / 2004 — AB, Türk develetinin sınır güvenliğini artırmak ve çok sıkı bir bir şekilde korumak amacıyla, sınır güvenliğinin araştırılması için 658 000€ ayırdı. Türk yetkililer ise, Tük sınır güvenlik planının, AB normlarına göre yeni bir teknikle yeniden düzenlenmesi için, 2 milyar euro’nun harcanması gerektiğini ve bu paranın çoğununun da AB tarafından karşılanacağını söylüyorlar. Kürdistan’ı dört parçaya bölen ve Kürtler arasında çekilen siyasi sınırlar, Kürtlerin isteğiyle olmadı; büyük bir zorbalıkla, kan ve ateşle bu sınırlar çizildi. Kürdistan’ı aralarında bölen dört develetin,müttefikleriyle birlikte Kürtler karşı sürdürdükleri ve her türlü vahşeti içinde barındıran bir savaşla hala bu sınırlar korunmaktadır. Ancak her şeye rağman Kürtler hiçbir zaman bu sınırları tanımadı ve fiili olarak bu sömürgeci sınırlar hep aşıldı, Kürtler kendi aralarındaki ilişkileri sürdürdü. Ancak Türkler, AB’nin modern tekniği ve parasıyla bu suni sınırları, sağlamlaşatırmak ve geçişleri tamamıyla önlemek istiyorlar.

Türklerin gazetesi Hürriyet’e göre, Türkiye, kendi sınır güvenliğini AB normlarına göre yeniden düzenleyecek. Bu amaçla Türkler, Kürdistan’ın kuyez parçasını tümüyle Kürdistan’ın diğer parçalarına kapatmak istiyorlar ve bu suni sınırı ‘ebedi’leştirmek istiyorlar. Yeni sınır güvenliği planına göre, kademeli olarak asker yerine polis sınır güvenliğini üstlenecek, sınırlara termal kamera yerleştirilecek, kaçaklar uydudan takip edilecek ve riskli bölgelere fosfor serpilecektir.

Kürtler açısından bu planın stratejik zararları çok var. Kürdistan tek bir ülkedir, Kürtler de tek bir ulustur. Ne var ki, tarihte eşi benzeri görülmemiş bir zorbalıkla Kürdistan parçalanmıştır. Ancak ne fiziki, ne ulusal ve ne de ruhi olarak Kürtler bu parçalanmışılığı kabul etmemişlerdir. Sömürgeci güçler de şimdiye kadar, Kürdistan’ın parçaları arasındaki ilişkileri engelleyememişlerdir. Kürdistan’ın kuzeyi ile Suriye’nin kontrolünde olan Kürdistan’ın Güneybatı sınırları, askerlerin yanı sıra mayin ve tel örgülerle döşenmiş ancak Kürtler yine bu sınırları aşıyorlar, geliş-gidişlerini sürdürüyorlar. Kuzey ile Güney, Kuzey ile Doğu arasındaki sınırlar da yine böyle. Kürtler hiçbir şekilde Kürdistan’ın parçalanmışlığını kabul etmemişler. Bu suni sınırların üzerinde binlerce Kürt öldürülmüş ancak yine de Kürtler kendi aralarındaki sosyal, siyasal ve ticari ilişkilerini sürdürmüşler.

Eğer AB, Kürtlerin kıyımı pahasına bu suni sınırların korunması, modren bir tenikle yeniden düzenlemesi ve ‘ebedi’leştirilmesi için Türklere yardım ediyorsa, bu, AB’nin Kürtlere karşı ne kadar düşmanca bir tutum aldığının göstergesi olacaktır. Böylesine sinsi planlara imza atan bir Avrupa Birliğinde Kürtlerin hiçbir bir çıkarı olmaz ve Kürtler tamamıyla Avrupa Birliğinden uzaklaşacaklardır.

Zaten AB, Kürtlere şimdiye kadar hiçbir önem vermediği gibi Kürtlerle iligili konuları da Türklerle görüşüyor. AB, bugüne kadar Türklere milyonlarca euro yardımda bulunmuş, Kürt çocukları da açlıktan ölüyorlar ya da Türklerin çöplüklerinde yaşama imkanını bulablilyorlar. Türkler, Kürdistan’ın bütün zenginlik kaynaklarını talan ederek Kürdistan’ı mutlak bir sefaletin içinde bırakırken bazı Kürtler de hiç utanmadan Kürt-Türk kardeşliğinden dem vuruyor.


Kürtlerin, Türkiye’nin AB üyeliğini desklelediğini söylemek için, Türkler, Abdullah Öcalan’ın emriyle Leyla Zana’yı Brüksel’e gönderiyor. Ancak Türkiye’nin suni sınırlarını ‘ebedileştirmek’ için Türkiye’ye yardım eden bir AB’de, Kürtlerin bir çıkarının bulunmadığı bir kez daha ortaya çıkmaktadır.


KK-Haber
http://www.kerkuk-kurdistan.com

Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=5418