Mesut Barzani: Kerkük’ün işgal altında kalmasına izin vermeyeceğiz

Wext: Friday, 24.September. @ 00:00:00 CEST

Mijar:


SELAHATTİN, 24 / 09 / 2004 — Kürdistan’ın Selahattin kentinde, Kürt sanatçıları ile dün biraraya gelen Kürdistan Demokrat Partisi Genel Başkanı Mesut Barzani, yaptığı konuşmada, Kerkük’ün durumuna da değindi. Hiç kimsenin, Kerkük’ün Kürdistan’ın dışında ve işgal edilmiş olarak kalacağını hesaplamaması gerektiğini belirten Barzani, Kerkük sorununun, Irak Geçici Anayasası’na göre çözüleceğini açıkladı.

Kerkük’ün statüsü için "işgal" sözcüğünü ilk kez kullanan Mesut Barzani, Kürtlerin Kerkük’ün durumundan hiç te memnun olmadıklarını ve Kerkük’ün kurtarılması için tüm güçlerini kullanmaya hazır olduklarını belirtti.

Eğer Kerkük sorunu, Geçici Anayasa’da öngörüldüğü gibi, barışçı bir biçimde çözülmezse, Kürtler Kerkük’ü zor kullanma yoluyla da olsa, Kürdistan yönetimine bağlayacaklar. Mesut Barzani, Kürtlerin Kerkük sorununun çözümü için mücadeleye hazır olduklarını ve hatta, bugünkü kazanımlarını bile Kerkük için feda edebileceklerini belirtti.

New York’ta Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ile biraraya gelen Türkiye Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Kürtlerin, Kerkük’ün demografisini ve satatüsünü değiştirmemelerini istedi.

Mesut Barzani’nin resmi bir ziyaret için bugün İran’a gittiği ve oradan da Avrupa’ya geçerek çeşitli ülke temsilcileri ile görüşmelerde bulunacağı bildirildi. Yapacağı görüşmelerde özel olarak Kerkük ve genel olarak ta Irak konusuna değinecek olan Barzani’nin, komşu ülkelere ve Avrupalı yetkililere söz konusu sorunlara ilişkin Kürt tutumunu aktaracağı da gelen haberler arasında.KK-Haber
http://www.kerkuk-kurdistan.com

Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=5408