İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom: İran dünyayı tehdit eden en büyük unsur

Wext: Friday, 24.September. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

NEW YORK, 24 / 09 / 2004 — Ortadoğu tekrar ısınacağa benziyor. Siyasi yorumcular, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki başkanlık seçimlerinden sonra Ortadoğu’da kimi devletlerin daha dize getirilmek üzere hedef haline geleceğini belirtiyorlar. İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom’un, Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nun 59. dönem çalışmaları başlarken yaptığı konuşmada, İran’ın, yalnızca İsrail'in güvenliğine değil, tüm dünyanın güvenliğine yönelik bir tehdit olduğunun anlaşılmaya başlandığını açıklaması, kimi yorumcular tarafından, İran’ın suyunun ısınmaya başladığına yorumlandı.

Bilindiği gibi, Amerika Birleşik Devletleri’nin Irak'ta öngörülen değişikliklerden sonra İran ve Suriye gibi rejimlere de yöneleceği basına sık sık yansıyordu. İran’ın zenginleştirilmiş uranyuma sahip olması ve bunu terör amacıyla kullanabileceğine ilişkin iddialar, İran tarafından hep inkar edilmişti.

Ancak ABD ve özellikle de İsrail, İran’ın nükleer tesislerinden son derece rahatsız olduklarını belirtiyorlar. Nükleer tesislerini geliştirme konusunda kararlı gibi görünen İran ise, söz konusu tesislere yönelik herhangi bir saldırıya en sert biçimde yanıt vereceğini açıkladı.

İran'ın dünyayı tehdit eden en büyük unsur haline geldiğini ileri süren İsrail Dışişleri Bakanı Silvan Şalom’un, daha da ileri giderek, İran'ın dünyanın en çok terör, nefret ve istikrarsızlık yayan ülkesi konumuna geldiğini belirtmesi, dünya basını tarafından Ortadoğu’da yakın bir gelecekte bir savaş olasılığının güçlü olduğuna yorumlandı.

İran ve İsrail’in birbirlerini karşılıklı suçlama ve tehditlerine, İsrail’e satılacağı duyurulan 5 bin akıllı bomba ile ilgili haberlerin de eklenmesi, dikkatlerin yavaş yavaş İran’a çevrilmesine neden olmasının yanı sıra, olası bir savaşta İsrail’in de doğrudan yer alabileceğine ilişkin tahminlerin de ön plana çıkmasına neden oluyor.KK-Haber
http://www.kerkuk-kurdistan.com

Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=5407