Güney Kore’nin askeri birliği Kurdistan’a yerleşti

Wext: Thursday, 23.September. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

HEWLER, 22 / 09 / 2003 — Kürdistan’ı savunmak amacıyla Güney Kore’den gelen 2800 kişiden oluşan ilk askeri birlik Hewler’e yerleşti. Güney Kore’nin “Zeytin” adlı askeri birliği Ağustosun başında Kore’den hareket ettikten 55 gün sonra 545 konteynirle Kürdistan’da konuşlandı. Güney Koreli askerler, Kürdistan’ın asayiş ve güvenliği için gelmişler ancak Kürdistan peşmergeleri şimdi onları terörist saldırılardan koruyor.

Güney Kore’nin Kürdistan’da kalacak askeri birliğinin tamamı 3600 askerden oluşuyor, birliğin geride kalan 800 askeri ise, iki aya kadar gelecektir.

Güney Koreliler askerlerle birlikte çok sayıda işadamlarını da Kürdistan’a gönderdiler. Günye Koreli işadamları, altyapı ve inşaat projeleri için Kürdistan hükümetinden kontrat almak istiyorlar. Şimdilik Güney Koreli 75 şirket de, Irak’ta huzur ve güvenlik daha iyi bir hal alıncaya kadar, kendi güvenlikleri için Koreli askerlerle birlikte askeri barakalarda kalmayı planlıyorlar.

Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani, dün Başbakanlık binasının önünde Güney Kore askeri birliğin yetkililerini karşılayarak, Kürt halkının Güney Koreli askerlerin Kürdistan’a gelmesinden çok memnun olduğunu söyledi. Neçirvan Barzani, daha önce Güney Kore’ye yaptığı ziyarette, Güney Kore hükümetinin Kürdistan heyetini çok sıcak karşıladığını da hatırlatarak, Güney Kore hükümetine teşekkür etti.


KK-Haber
http://www.kerkuk-kurdistan.com/
Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=5398