Akre’de petrol bulundu

Wext: Sunday, 19.September. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

Akrede bulunan petro Kürd ulusuna ve Kurdistan a hayirli olsun


AKRE, 19 / 09 / 2004— Kürdistan’ın zenginlik kaynaklarının gün geçtikçe daha da arttığı bildirildi. Bölgeden alınan haberler, Kürtlerin iktidar olması ile birlikte, Kürdistan’ın daha da zenginleştiği yönünde. Siyasi yorumcular bu ülkenin yeraltı ve yerüstü zenginlik kaynaklarının, çeşitli devletlerin, en başta da komşu devletlerin her zaman ilgi alanı haline geldiğini ve ona egemen olmak isteyen güçlerin bu topraklardaki zenginlik için her zaman çatıştıklarını belirtiyorlar. Kürtlerin baskı altında tutulmasının temel nedeninin de, bu zenginlik olduğunu sözlerine ekleyen aynı yorumcular, Kürtlerin kendi ülkelerinde iktidar olması ile ülkenin, tüm Ortadoğu’da etkisini gösterebilecek biçimde geliştiğine dikkat çekiyorlar. Kerkük-Kürdistan portalına ulaşan haberlere göre, Akre kentinde de petrol bulundu.

Akre’de bulunan kaynağın, Kerkük’teki kaynaktan daha büyük olduğu ve ayrıca, dünyanın en büyük petrol kaynağı olabileceği öne sürülüyor.

Haberi bildiren petrol uzmanına göre, Kürtler böyle durumlarda şaşırıyorlar. Sevinmeleri mi gerektiği, ya da üzülmeleri mi gerektiği konusunda karar veremiyorlar. Çünkü mevcut zenginlik kaynakları arttıkça, dünya devletlerinin ve özellikle de komşu devletlerin Kürdistan’a olan ilgisi daha da artıyor. Böylece Kürt ulusunun özgürlüğünü engelleme çabaları daha bir yoğunlaşıyor. Kimi yorumculara göre de, Kürtler zenginlik kaynaklarından şimdiye kadar hiçbir biçimde yararlanamamışlar, yararlanan hep başkaları olmuştur. Başka bir deyişle, Kürdistan’ın zenginliği Kürtlerin başına zaten her zaman bela olmuş.

Fakat Güney Kürdistan’ın Kürtler tarafından yönetildiğini belirten kimi yorumcular da, Kürtlerin bundan sonra artık ne zenginliklerinden ve ne de geleceklerinden korkmaları için bir neden olmadığını dile getiriyorlar. Çünkü artık Kürdistan’ın söz konusu köşesinde bir Kürt devleti var ve o, ülkenin zenginlik kaynaklarının savunulmasının temel garantisidir.KK-Haber
http://www.kerkuk-kurdistan.com/

Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=5372