Günter Verheugen: Biz Türkiye'ye değil Türkiye bize uymalı

Wext: Sunday, 19.September. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

BRUKSEL, 19 / 09 / 2004 — Kamuoyunun gündemini belli bir süreden beri işgal eden Türk Ceza Kanunu’nun, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nden geri çekilmesine kızan Avrupa Birliği, Türkiye’yi sert bir biçimde uyardı. Türkiye Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Avrupa Birliği’ne yönelik açıklamaları ve ”AB Türkiye’nin içişlerine karışıyor” sözleri, bardağı taşıran son damla oldu. AB Komisyonu’nun Genişlemeden Sorumlu üyesi Günter Verheugen, Erdoğan’ın sözlerine karşılık ”Biz Türkiye'ye değil, Türkiye AB'ye üye olmak istiyor” diyerek sert tepki gösterdi. Edinilen bilgilere göre, Verheugen’in görüşleri ‘Acil kodlu’ bir kripto ile ABD’de bulunan Türk Dışişleri Bakanı Abdullah Gül’e derhal iletildi.

Tayyip Erdoğan’ın 23 Eylül’de Bruksel’e giderek, AB yetkilileri ile görüşmelerde bulunacağı ve havayı yumuşatmaya çalışacağı da gelen haberler arasında.

Türk Büyükelçisi Demiralp’a, ortaya çıkan yeni durumun Komisyonun raporuna olumsuz bir biçimde yansıyacağını ve hazır olan raporu yeniden değiştirmek zorunda kalacaklarını belirten Verheugen, konuya ilişkin görüşlerini şöyle açıkladı:

- AB Komisyonu’nun 6 Ekim’de açıklayacağı Türkiye’ye ilişkin ilerleme raporu TCK’nın değiştirileceği hesap edilerek hazırlandı. Ancak, TCK tasarısı geri çekildiği için biz de rapor üzerinde değişiklik yapmak durumundayız.

Verheugen, Türkiye Başbakanı Erdoğan'ın 'AB iç işlerimize karışıyor' şeklindeki açıklaması ile ilgili bir soru üzerine şöyle dedi:

- Erdoğan'ın bu reaksiyonu alışılmamış bir tepki. Eğer bir ülke AB'ye üye olmak istiyorsa, 'İç işlerimize karışıyorlar' suçlaması çok ağır bir suçlama. Biz Türkiye'ye değil, Türkiye AB'ye üye olmak istiyor. Buradaki önemli soru, bizim Türkiye'nin standartlarına uyup uymadığımız değil, Türkiye'nin bizim değerlerimize sahip olup olmadığıdır.

Türk Ceza Kanunu'ndaki reformun ”Türkiye'nin AB'nin değerlerine uymaya hazır olup olmadığını belirlemek için merkezi bir nokta olduğunu” da belirten Günter Verheugen, AB’nin kararını ve Türkiye-AB ilişkilerinde Türkiye’nin nasıl davranması gerektiğini net bir biçimde açıkladı:

- Biz Türkiye'ye değil Türkiye bize uymalı.

Tartışmaya AB Komisyonu Sözcüsü Jean Christophe Filori’nin de katıldığı ve Erdoğan’ın açıklaması ilgili olarak yaptığı değerlendirmede, "Bu Türkiye'nin seçtiği bir şeydi, biz seçimlerine cevap verdik. Siz bir kulübe üye oluyorsunuz ve kurallarına uymak zorundasınız. Tercih ettiğiniz şey bu" dediği bildirildi.KK-Haber
http://www.kerkuk-kurdistan.com

Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=5371