Türklerden Irak terörüne resmi destek

Wext: Tuesday, 14.September. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

DIYARBEKIR, 14 / 09 / 2004 — Türk Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Müttefik güçlerin Telahfer’deki operasyonlarını işaret ederek, eğer böyle devam ederse kabul etmeyeceklerini söyledi. Gül konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Bizzat Dışişleri Bakanı ile görüştüm. Böyle devam ederse, Irak’la ilgili konularda Türkiye’nin işbirliğini sona erdireceğini çok açık şekilde söyledik... Tabi ki sadece sözde kalmayız gerekirse üzerimize düşeni yapmaktan hiçbir zaman çekinmeyiz” dedi. Gül ayrıca Irak’ta bulunan Tük firmalarını da geri çekebileceklerin söyledi.

( Wêne: Abdullah Gul )

Türk devleti açıkça Irak’ta teröre karşı sürdürülen mücadeleden rahatsız, özellikle Türkmen terörüne karşı yapılan operasyonlardan büyük bir rahatsızlık duyuyor. Türk devletinin Irak’taki dinci terör ile özellikle Türkmen terörünü desteklediği yönünde çok güçlü kanıtlar Kürt ve Amerika’lı yetkililerin elinde bulunuyor.

Birkaç günden beridir, Müttefik güçler, Telahfer’deki terörist odaklara yönelik baskınlar düzenliyor. Amerikalı yetkililer, Telahfer’in teröristlerin yuvası haline geldiğini söylüyorlar. Türkiye, Suriye, Felluce ve diğer yerlerden gelen teröristler Telahfer’e gelerek Türkmenlerin arasında saklanıyorlar. Türk devletinin etkisi altında bulunan bazı Türkmenler, Türkmen teröristlerin yanı sıra diğer dinci teröristlere de yardım ve yataklık yapıyorlar. Bu nedenle Türk devleti, Müttefik güçlerin bu terör odaklarına karşı savaşından büyük bir rahatsızlık duyuyor.

Türkler her yönüyle Irak’taki teröre bulaşmışlar. Türk devletinin El-Kaide’yle de ilişkileri bulunyor. Irak’taki terörün de büyük bir kısmı Türk devletinin desteğiyle oluyor. Türkler şimdiye kadar Irak terörüne resmi bir şekilde destek vermiyordu. Ancak Amerika Türkmen terörüne karşı harekete geçince Türk devleti bu konudaki resmi tutumunu da açığa vurdu.

Türklerin, daha önce Kürdistan’da bulunan Ensal El İslam’la ilişkleri bulunduğu biliniyor ve Ensar El İslam’ın Türk edveltinin kontrolünde bulunan eğitim kapları var. Aynı zamanda El Kaide’nin de kampları Türkiye’de bulunuyor. Yakalanan teröristler, çıkardıkları mahkemelerde bu bilgileri çık açık bir şekilde verdiler. Madrid trenininde patlama geçekleştiren teröristler Türk pasaportuyla dolaşıyorlardı. Yalova’daki Çeçen terörsitlerinin kampları bir sır değil.KK-Haber
http://www.kerkuk-kurdistan.comNavnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=5353