Türkelerin Osetya’daki terörle bir bağlantısı var mı ?

Wext: Monday, 06.September. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

ANKARA, 04 / 09 / 2004 — Türk Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Rusya Başkanı Vladımir Putin’in Türkiye’ye gelmeyişinin Osetya’daki terörle ilgisinin bulunduğunu inkar etmedi. Gazeteciler, Osetya’daki terör eylemi nedeniyle Putin’in Türkiye’ye gelmediği iddiası hakkında ne düşünüyorsunuz şeklindeki bir soruya Gül yöneltirken, Gül, cevabında Rus liderinin bu olaya bağlı olarak gelmediğini inkar etmedi. Çünkü Türk devleti Çeçen teröristlerine destek veriyor. Türkler, bütün Kafkasya ve Orta Asya’da aktif bir şekilde çalışıyorlar.Türk devletinin bazı güçleri Rusya-Türkiye ilişkilerinden razı değiller. Dolayısıyla Türk devletinin bazı güçlerinin Osetya’daki terör olayıyla bir bağlantısının bulunduğu konusunda çok ciddi kuşkular var.

Bir Türk gazetesi olan Yeni Şafak’ın haberine göre, gazeteciler, Vladımir Putin’in Türkiye’ye gelmemesinin nedeni Odesya’daki terör olayıdır şeklindeki iddiayı Abdullah Gül’e sordular. Gül’ün cevabı ise şöyle oldu:

— Bilemiyorum, ancak şu da bir gerçek ki, uzun bir zamandan beridir Rusya bu tür terör olaylarıyla yüz yüze gelmektedir. O nedenle sadece ziyarete bağlanmak ne kadar doğru olur bilmiyorm. Ancak bilemiyorum.

Rusya Başkanı Vladimir Putin 02-09-2004’te Türkiye’ye gelecekti. Ancak Putin’in belirlenen resmi ziyaretinden bir gün önce bir grup terörist Osetya’daki bir ilkokula girerek çoğu çocuk olmak üzere 1500’den fazla kişiyi rehin aldı. Rehinelerin büyük çoğunluğu sözkonusu okulun öğrenci ve öğretmenleriydi. Uluslararası ajansların haberlerine göre, Rusya’nın özel askeri birliklerinin okuldaki teröristlere karşı düzenlediği operasyon sonucunda birçok teröristin yan sıra 250 rehine de öldürüldü.
Bu olay, Putin’in Türkiye’ye yapacağı ziyaretin iptal edilmesine neden oldu. Putin’in Türkiye’ye gelip gelmeyeceği de belli değil.

Türkler, Çeçenistan ve Kafkasya’daki terörü Ruslara karşı kullanıyorlar. Türklerin bütün hesabı, Amerika’nın Rusya’ya karşı Türkleri destekşleyeceği yöndeydi. Ancak Amerika’nın Ortadoğu Projesi, Türklerin hesaplarını boşa çıkardı.

Şimdi de Türkler, Amerika’ya karşı Ruslarla işbirliği yapmak istiyorlar. Ancak hala Kafkasya ve Orta Asya’dan vazgeçmeyen önmeli bir güç, Türk devletinin içinde bulunuyor. Bu güç, bir yandan teröre ve muhalefete destek verme tehdidiyle, bazı taleplerini Ruslara kabul ettirebileceğine inanıyor. Diğer yandan Türk-Rus yakınlaşmasının Amerika’nın Türkiye’ye daha fazla önem vermesine yol açacağını düşünüyor.

Öte yandan da Türkler, Ortadoğu’daki teröre destek veriyorlar. El-Kaide’nin Türkiye’de eğitim kampları bulunuyor ve Türklerin, Kürdistan’ın güneyindeki, Irak’taki terörle bağlantıları ispat edilmiştir. Ancak Türk develti, henüz terörist bir devlet olarak tanımlanmamıştır.KK-HaberNavnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=5307