Viladimer Putin Türkiye’ye gelmiyor

Wext: Thursday, 02.September. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

ANKARA, 02 / 09 / 2004 — Rusya Federasyonu Başkanı Viladimer Putin Türkiye ziyaretini iptal etti. Putin bugün Türkiye’ye gelmesi bekleniyordu ancak Kremlin Sarayı tarafından bugün yapılan bir açıklamada Putin’in Türkiye’ye gelmeyeceği bildirildi. Putin’in daha sonra ne zaman Türkiye’ye geleceği veya gelip gelmeyeceği de belli değil. Yapılan açıklamada ziyaretin neden iptal edildiği de açıklanmadı. Öte yandan dün Çeçen teröristler tarafından Rusya’nın Kafkasya bölgesinde bir ilkokula yapılan baskında rehin alınan yüzlerce çocuk ve yetişkin hala teroristlerin ellerinde.

Foto : Rusya Federasyonu Başkanı Viladimer Putin

Putin’in Türkiye ziyareti gündeme gelince, Türk medyası seferber oldu; daha Putin gelmeden Türklerin en büyük üç gazetesinin genel yayın yönetmenleri Rusyay’a giderek Putin’le yaptıkları görüşmeleri iki gün üst üste manşetlere taşıdılar; Rusya’yı Türkiye’nin savunucusu olarak öne çıkararak Amerika ve Batı’ya karşı yeni bir alternatif olarak sundular. Ne var ki, Rus medyası, Putin’in Türkiye’ye yapacağı ziyarete fazla ilgi duymadı, özellikle siyasi açıdan herhangi bir önem vermedi.

Ancak Rusya Türkiye’yle ekonomik ilişkilere önem veriyor. Ruslar, Putin’in Türkiye’ye yapması beklenen ziyareti de bu çerçevede değerlendireceklerdi. Özellikle savaş helikopterleri hakkında yapılacak pazarlık en önemli hussus olarak hesaplanıyordu. Eğer Putin 4 milyar dolar değerinde “Black Shark” tipi helikotreleri Türklere satabilseydi, bu, Putin’in başarı hanesine bir artı olarak kayedeilecekti.

Ancak Rus medyası, Kafkasya ve Orta Asya’da Rusya ile Türkiye’nin arasında çelişklilerin bulunduğunu unutmayarak Türkiye’nin yalanlarına ve bu bölgelere ilişkin emellerine dikkat çekti. Ruslar, Türkleri güvenilir bulmuyor. Ruslara göre, Türkler birçok şeyi söylüyor birçok anlaşamaya imza atıyor ancak daha sonra bu anlaşmalara ve verdikleri sözlere göre hareket etmiyorlar.

The Moscow Times, doğal gaz hakkında yapılan araştırmlarla iligili bir yetkiliyle görüşürek şunları yazdı:

”Türkiye haddından fazla kontrat imzalamış. Bu söz verdikleri işleri, nasıl yapabileceklerini bilmek de çok zor.”

Dün dört Türk gazeteci, Putin’le yaptıkları görüşmelerini yazdılar. Putin’i öve öve bitiremediler. Putin’i yeni bir keşif olarak sundular. Putin’in Türkiye’nin AB’ye üye olmasını deskteklediğini söylemek istediler; ancak Putin, Türkiye’nin AB’ye üye olmasına taraftar olmadığını belirterek, Türkiye’nin AB üyeliğininin Rusya-Türkiye ekonomik ilişkilerini geriletmeye neden olmamasını ümit ettiğini vurguladı.

Türkler Rusya’daki terörü destekliyorlar. Ruslar, birçok Çeçen teröristin üzerinde yakaladıkları Türk pasaportları bir süre önce basına gösterdiler. Türk devleti büyük bir çürümeyle karşı karaşıya, devletin içinde birçok odak bulunuyor ve devlet içinde çok başlılık söz konusu. Farklı güçler, farklı tutumları alıyorlar. Ancak bunların hepsi devlet adına ve devletin imkanlarıyla hareket ediyorlar. O nedenle Rusya’daki terör olaylarının içinde hangi düzeyde Türklerin elinin bulunduğunu kestirmek biraz zor.

Rus medyası ve Rusya Başkanı Kürtlerden ve Kürt meselesinden söz etmedi. Türk gazeteci Mehmet Ali Birand’ın, “bizim Kürt sorunumuz sizin Çeçen sorununuz gibi” ifadesine karşılık Putin, “Şekli olarak biraz farklı ama bölücülüğün amacı her yerde aynı” demekle yetindi. Rusya’nın Kürtlerle ilgili belli bir politikası yok. Şimdiye kadar da Rusya daha çok Kürtlere düşman olan ülkelere yakın duruyor; İran, Suriye ve Türkiye ile güçlü ilişkiler kurarak Kürt hareketine destek vermiyor. Rusya’da büyük bir Kürt nüfus yaşıyor. Sovyet Rusya’nın eski cumhuriyetlerinde de azımsanmayacak bir Kürt nüfusu bulunuyor. Eski rus cumhuriyetlerinde yaşayan Kürtler Sovyet döneminde yerlerinden edilen Kürlerdir.
Ermeniler, Kürdistan’ın bir parçası olan Laçin’i Rusların desteğiyle Kürtlerden temizlediler.

Rusya’nın Kürtlere karşı ahlaki bir sorumluluğu bulunuyor. Ruslar Sovyetler Birliğinin siyasi gücüydüler. Rusya’nın Türklerle ve Kürt düşmanlarıyla yaptıkları ittfaklar, Kürtlerin mülteci olmasına neden oldu. Rusya, Kürtlere yapılan bu haksızlığı kabul etmeli ve bir şekliyle bu haksızlığı giderecek bir adaım atmalıdır.KK-Haber
http://www.kerkuk-kurdistan.com


Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=5300