PDK - Bakur Nedir ? Ve Bayram Ayazın ''TOSAV'' İtırafı !

Wext: Sunday, 29.August. @ 00:00:00 CEST

Mijar:


15. 01. 2003 te Yayınlanan AMACIMIZ, BAĞIMSIZ, BiRLEŞiK DEMOKRATiK KURDISTAN ... başlıklı bildirimize 16. 07. 2004 te Bayram Ayaz tarafından cevap verildi.

Sayın Bayram Ayaz senin kim olduğunu bilmiyoruz. Kim olduğunda umrumuzda değil. İyi bir insanda olabilirsin. Ancak iyi bir teorisyen oldugun belli. Teorisyen ordusunada sahip olgunuz ortada. Karanlik, bunak ve şarlantanlarında yanınızda olduğunu biliyoruz. Bunlarin kîşîlerîn, değimlerînî ezberliyen bîr zatsiniz. PDKT taraftarlarından bir gurup mahsum insanlarıda aldatarek saflarınızda tutugunuzuda biliyoruz. Unutmayın onlar her zaman kardeşimizdir. Bizlere fazla saldırırsanız hemen başınızın yanında güçlü bir savunmaylan karşılanacağınızı unutmayın. Ancak hizmet ettiğin yer ve çevre TC. Mitinin yuvasıdır.

Eger yurdsever dürüst Kürd iseniz bulunduğunuz yerden istifa ederek 1992 de işlediginiz suçunuzdan dolayı Kürd ulusuna özeleştirinizi verin. Ancak bizim işimiz PDK nin bekçiliğini yapmaktır. Oysaki siz belinizi sağlam kayaya almışsınız. Unutmayınızki o kaya, Kürd ulusu tarafından, birgün parçalanmaya mahkümdur ...
Sayın Dağdan gelen bağdakını kovan, PDK yi sahiplenmek paranoyaklıkmıdır. ? Sömürgeci efendiniz tarih boyunca, bize terorist ve eşkiya lakabını takmışlardı. Siz ise bize paranoyak diyonusunuz, bu huyunuzu efendinizden almış olmalısınız ...

Evet 1992 de T PDK devamı olan, KDP nin üzerinden yaşanan darbeyi TC. Miti elemanları yaptı. Ancak bu elemanlara 1997 TOSAV ismi resmileşmiş olmalı ... Tarihlerden habersiz olduğumuz savunulmakta. Biz tarihlerden haberdar olmaya biliriz. Ama kimin eliylen bitirilmemiz istenildigini biliyoruz. Kaldıki ortada tarih çelişkisi yoktur. Herhalde TC. Miti 1997 de kurulmamış ? Biz Mitten bahs ediyoruz, mitin Kurumunu illega tutması, isminin açıklanması vede değışmesinin tarihleri umurumuzda değil.

Evet PDK - BAKUR' un ismini Google' den ararsanız hemen ilk sayfalarda TC. Mittinin PDK - BAKUR' a yapmış olduğu torpili göreceksiniz . Mttin PDK - BAKUR hakındaki yazısının adresini veriyoruz ( http://www.google.de/search?q=cache:N7CCQY0LWQQJ:www.teror.gen.tr/turkce/turkiye/bolucu/orgutler/kkdp.html+pdk+-+bakur&hl=de ) Bu sayfada, derli toplu olmayan vede sayıları 100 kisiyi geçmeyen PDK - BAKUR un reklamı alanen yapılmakta... Güya Kürd partisi olan PDK - BAKUR düşman olarak yayınlanmakta amaç bu partiyi de bir süre Kürd ulusuna yuturmaktır.

Kürd ulusunun mucadelesi, Mit elemanı, Yeniçeri bozuntusu, şahıslara kalmışsa, o zaman, biz Kürd aydınları, elimize birer ip alıp kendimizi asalım. Ömer Özmen 1992 de Partimiz PDK üzerinden darbe yapan Mitin aktiv bir elemanlarındandır. Bu şahıs devletin yatılı okullarında büyümüş bir yeniçeridir. Aile büyükleri ise babalarının dönümüne kadar sömürgecinin askeriydiler. Bu şahıslar Kurdistan' ın çeşitli bölgelerinde Osmanlı ve TC devleti dönemindeki askeriyesinde nahiye il ve ilçe' de kalakol komutanlığını yapmış legal ve ilegal subaylardır. Mit elemanı, Yeniçeri bozuntusu olan şahıslar, muhatabımız olmadığı için fazla ayrıntılara girmiyoruz. Sadece, bunların teşiri için bu yazıda kendisinden bahs ediyoruz.

Her kes rahmetli Hemreş Reşo' nun sağlığında pervasızce kendisine saldırıyordu. Rantcılar rahmetli Hemreş Reşo' nun ölümü üzerinde çeşitli pazarlıklar yaptılar... Biz 27.12.2002 tarihinde rahmetli olan Hemreş Reşo' nun ölüm haberini yazmıştık.

Partimiz PDK - XOYBUN kısa bir şekilde PDK - BAKUR' u anlatmıştı, bu yazımızada cevap veren olmadı. Bu yazıdan kısa bir kesiti, size Kürdçe olarak burdan aktarıyoruz :


***

( 1991 PDK-T di Kongra xwada navê xwa guhurand tenê kir PDK. Piştê navên nu şoreşgerên PDK bi tekoşîngerîkî mezin li Kurdistanê xebat dikir. Tê zanîn neyarên Kurdistanê ji xebata PDK gelek êşîyan û hewce dîtin PDK bi fetisîn e. Sala hezaru nehsidu heyştê, di donzdê meha neha da ( 12. 9.1980 ) Genaralê Faşîst Kenan EVREN li hember sazîyên Kurdistan ê rexistina leşkerîya devleta Tirk anî. Çend rêxistinê Kurdistanê jiber Faşîzma Tirka revîyan devletê Ewrupa. Û li Ewrupa guhurîn û zivirîn... Bê guman rêxistina SîXURîYA Tirka (Mita Tirka) TOSAF Ê xwa gîhand hinek sîyasetmedarê Kurda ji wanra got´´ hun PDK bi pelixînin û bifetisînin, em we azad dikin wi çaxê hun dikarin bizivirin Devleta Tirk û hun nakevin zîndana´´. Bi angorê vî rewşê wan Sîyasetmedarê Kurd pîyê xwa hilçandin jor, pir kesên bê guneh bi alîyê xwa xistin. Dura xwa gîhandin berpisyarê PDK´ê gotin em dixwazın bê şert û şurt bivin endamê PDK´ê. Û bi xapandin PDK razî kirin li başûrê Kurdistanê di hezaru nehsidu nodu duduyada ( 1992 ) Kongre çêbu. Wan kesên kirêj bi pir endam hatibun Kongrê. Wan kurmê darê bi awakî Hemreş Reşo yê dilowan û ji kültüra PDK-T gelek endam bi xapandin kirivun hevalên xwa. PDK hat pelixandin, fetisandin û HEVGIRTIN çê kirin. Salekî şunda navê xwa kirin HEVGIRTIN-PDK Hemreş Reşo yê dilavan kirin serokê xwa. Paşê jî sala 1994-ê Hevgirtin-PDK navê xwe diguhure û dike PDK-Bakur û hevalên Hemreş Reşo salekî berîya mirina wî bi dizî ji serokatîya PDK-BAKUR dur dixînin. Hemreş Reşo wî demê bilîyê nexwaşîya xway e, van tiştana nabîhîz e. Lêku kesên ji kültüra PDK-T hatinin nav PDK-BAKUR bi awakî ji Hemreş Reşora divêjin tu ji serokatî hatîy e girtin. Piştê wan sedema kesên ji berê ji kültüra PDK-T buy e bi dilovanîkî mezin dixwazin disa bigêjin rêxistina PDK-T´yê. Bi rastî û bê guman Hemreş Reşo heta roja mirina xwa serokê PDK-Bakur nebu... )

Sayın Bayram Ayazın Tosav itirafının NASNAME deki ( http://www.nasname.com ) yazısının adresini veriyoruz.(http://www.nasname.com/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=2026&mode=thread&order=0&thold=0 ) Açık bir ifadeylen anlaşılıyorki PDK - BAKUR TOSAV ' lan olan ilişkilerini bu yazıylan doğruluyorlar. Bu yazıda Tosav' ın devlet dışı demokratik bir kurum olup vede akademisyenlerden oluşan bir örgüt olduğu savunulmaktadır. Ancak terörist devletler suçlarını örtpas etmek için demokratik kılıklı örgütleri kurup, kendi saltanatlarını surdürme hizmetinde tutuyorlar. Demokratik insanların vede devletlerin bu örgütü araştırıp tartışmalarını istiyoruz ...

17. 07. 2004

PARTIYA DEMOKRAT A KURDISTAN - XOYBUN
******************************************
15. 01. 2003 te Yayınlanan AMACIMIZ, BAĞIMSIZ, BiRLEŞiK DEMOKRATiK KURDISTAN ... başlıklı bildirimizi sze burdan aktariyoruz :

KURDISTAN DEMOKRAT PARTISI-XOYBUN' DAN KAMUOYUNA ACIKLAMAÜlkemiz Kurdıstan, sömürgeci devletlerarası sömürge baskısı altındadır. Kurdıstan´ın bölünmesi, parçalanması ve paylaşılması, Kurdıstan´ın ve Kürdlerin ortaklaşa bir şekilde politik ve askeri yollarla denetim altında tutulması yönüyle dünyada Kurdıstan´a benzeyen bir ülke yoktur.

Kurdıstan´ı kendi denetimleri altında tutmaya çalışan sömürgeciler ordularını tepeden tırnağa en modern silahlarla donatmışlardır. Bu devletlerin kitle imha silahlarınada sahip oldukları da bilinmektedir. Nitekim bu silahlar zaman, zaman Kürdler üzerinde kullanılmiş ve soykırım denenmiştir.

Kurdıstandaki jenosit, ekosit, ekolojik ve kültürel yok edilmelere karşılık donanımlı Kurdıstani ideoloji ve kurumlar acilen gerekiyor.

Kurdıstan´ın beşe bölünmüş sömürge parçasından sömürgeci Baas Faşizminin işgalinden arındırılmış Güney Kurdıstan desteklenmelidir. Diger sömürge olan parçalarında işgalden arıdırılması için Güney Kurdıstan´ ın düzenini bozmadan ilişkiler geliştirilerek Ulusal Kurtuluş Mücadelesi doğrultusunda birleşik Kurdıstan tezi desteklenmeli ve bu alanda mücadele verilmelidir.

Beş eksi bir, dört parçada Kurdıstani partilerin anti- sö mürgeci güçler olarak içinde yer alacakları, ulusal kurtuluş cephesinin, politik dostluk ve Kurdıstani ideolojik ve politik mucadele doğrultusunda Kurdıstanı bağımsızlığa vede devletleştirmeye götüren başlıca kurumlardan Kürd gizli servisini ve onu tamamlayan askeri örgütlenmesini de, hücre tipi Pêşmerge örgütlenmesini de yaratmak gerekiyor.

Uluslararası ilişkilerde diplomasi legal ve illegal olmalıdır. Oluşturulan Kurdıstan gizli servisini illegal temelde bazı Avrupa ülkeleriyle diyalog biçiminde geliştirilmelidir. Legal kurumlar ise; komarlar, temsilcilikler, sekreterlikler vs. olmalıdır.

En önemlisi merkezi bir yerde bulunan, ona bağlı şubeler şeklinde Kurdıstan´da ve Avrupa´nın çeşitli merkezi yerlerinde, Kurdıstan kültür merkezini oluşturarak bünyesinde yayın yapan organları çıkarmak gerekiyor. Bu kültür merkezleri çok akademik kadrolarla ve moderın teknolojilerle, çok yönklü olarak çalıştırılmalı... Sömürgecinin ordusu ve polisi her türlü kurum kuruluşlarının varlıklarını korumaları karşışında ülkedeki askeri işgale son verilinceye kadar illegal kurumlar tüm hızlı çabalarla geliştirilmelidir.

Legal faaliyetlere gelince; illegal yapımızla çelişen sömürgeci parlementosu anayasası güdümünde kurulan güya Kürd partisi muhakak biz kürdleri Türkleştirmeye, Farslaştırmaya, Azerileştirmeye ve Araplaştırmaya götürecektir. Ayrıca köhnenmiş parlementoların bünyesinde seçim bezirganlığını yenilenmekten, aracı ve aşağılayıcı olmaktan başka bir şey yapılamaz. Oysaki sorunumuz Turkiye´ye demokrasi getirmek degil, Türkiye´yi yenmektir.

Ulusal kurtuluş talebimizi demokratik taleplere indirgeyemeyiz. Ancak değişim ve dönüşümün kurbanı olanlar, demokratik talepler safsatalığı ve palavrasıylan, sömürge ve sömürgeci ilişkileri iyileştirme avındalar. Bu zor devreleri yeneceğimizin inancındayız.

Sömürgeciler ülkemiz Kurdıstan´da tüm kurum ve kuruluşlarını geri çekerek fiili işgallerini sona erdirmeleri gerekiyor. Ancak o zaman Kurdıstan sorunu çözümlenmiş olur. Politik rantçılar hiçbir zaman bu gerçeği saptırmasınlar...

Tekrar ve tekrar belirtiyoruz bağımsızlık sömürgeciden kopuşmayı ifade eden vazgeçilmeyen, utanılması gerekmeyen, gururla sarılması gereken en temel bir haktır.

Ulusal birlik için yanaştığımız bazı örgüt ve çevreler ismimiz ve değerimiz üzerinde darbeci oldular. Bazı parti, örgüt ve çevrelerce ´´tüm örgütlerin ve partilerin proğramları yanlıştır deniliyor.´´kaldıki tüm örgüt ve partileri bağlayan etik-hukuksal bir mühteva kalmamiş´ tir´´, diyorlar. Biz bu belirlemeleri yanliş görüyoruz. ´´Cephe anlayışı iflas etmiştir, denenmesi gerekmiyor´´, diyorlar. Ne oluyor kim kiminle veya bizimle cepheye gitti. Cephenin neresinde yenilgi veya yanlışlık yaşandı? Aslında uzlaşmaya yatkın olmayan dayanışmaya aykırı olan ithamlar yanlıştır. Doğru olan özverili ve dostane tutumlardır. Kurdıstan´i ideoloji doğrultusunda, doğru belirlemeleri saptamak vede uygulamak yurtseverlerin en ve en temel hakkı ve güçlü silahı olmalıdır.

Kurdıstan sorunun gerçek çözümü ulusal kurtuluş devrimiyle nihaileşen bağımsızlığı ve devletleşmesidir. Birleşmiş Milletler yasası ve de birçok uluslararası antlaşmalara göre sömürge olan ulusun sömürgeci olan devletlere karşı Ulusal Kurtuluş Mucadelesi meşrudur.

Partimiz, dünyadaki gelişmelerle insanlığın baskısız, özgür ve adil bir hayat yaşaması için insanlığın demokrasiyi yaşatıp geliştirmesinin yandaşıdır. Ve her türden diktatörlüklere karşı olan devlet, parti ve örgütlerle omuz omuza mucadele etme kararlığındadır.

1991´de partimiz 5. Kongresinde ön gördüğü ulusal devrim ideoloji ekseninde, sürecin sosyo-ekonomik politik boyutları dikate alınarak ulusumuzun umudu olma kararlığındadır.

Partimiz, Bağımsız, Birleşik, Demokratik Kurdıstan´a kavuşma amacıyla ulusal devlete geçiş sürecini inşa etmede payına düşen sorumluluğunu uygulamada kararlı ve azimlidir.

Başka oluşumlardan ve ideolojilerden olan aydınlar, 1992´de kayıtsız şartsız partimiz PDK´ye gelmek istediler. Daha sonra bize birlik kongresini dayatarak, hukuksal ahlaka aykırı ve yasallığı olmayan bir şekilde, partimiz üzerinde darbe yaptılar. Bu darbeden sonra Hevgırtın adını kulandılar. Daha sonra Hevgırtın-PDK ismini kulandılar. Tekrar 1994´de karma ideolojilerin proğramıyla, istilacı darbecilerin partimizin ismine benzer PDK-Bakur ismini kulanmaları nedeniyle isim hendikabıyla karşılaştık. Bu yüzden sıkıntılar yaşıyoruz. Neden dersiniz? Aslında bu olayın iç yüzü şöyle:

Avrupada yaşıyan bazı Kürd aydınları değişim ve dönüşüme uğramışlardı. Avrupada yaşayan Türkiye´ye dönüşü yasaklı olan bu kürt aydınlarının affı çıkarılması karşılığında, TC. Mitinin kurumu olan Türkiye, Toplumsal Sorunlar Vakfı aracı kulanılarak, senaryolar gereği partimiz PDK bitirilmeye çalışıldı. Ne yazık ki çok sayıda dürüst insanlar bu günahın ortağı ve kurbanı oldu,


1965´ te kurulan partimiz, KURDISTAN DEMOKRAT PARTiSi´nin mirasının sahibi olup, üyelik hukukuna sagıyla bağlıyız. Yalnız KDP´nin önündeki Türkiye de ve Turkiye kelimesinin aşılması ve yerine Kürdçede XOYBUN olan kelimenin yer almasını PDK değerinden gelen taraftar, sempatizan ve üyelerinden vede Kürd ulusundan kabulünü istiyoruz.

Tüm Kurdıstan´i parti örgüt ve şahsiyetlerini dayanışma vede güç birligine giderek, ülkemiz Kurdıstan üzerinde olan sömürgeciliğe son vermeğe ısrarla çağırıyoruz.
15.01.2003KURDISTAN DEMOKRAT PARTİSİ - XOYBUN


KDP-XOYBUN
www.pdk-xoybun.com

www.xoybun.com

 • HER BIJÎ KURD Û KURDISTAN !


  _________________________________________________
 • DIKTATÖRLÜKLER YIKILMALI ! ...

 • KURŞUNLAR MîSAK-I MÎLLÎ SINIRINA ! ... • ATATÜRKÜN MEZARI

 • KAHROLSUN KEMALIZM !...

 • KAHROLSUN SÖMÜRGECI TC. !...  ******************************************
  Bayram Ayazın ''TOSAF'' itirafı' nı aşağıda aktarıyoruz :  Bayram Ayaz : TOSAV'IN 1998 CENEVRE TOPLANTISI:GERÇEKLER VE PARANOYAK BAZI SAPLANTILAR  Nasname, güzel bir iş yaptı.


  Bu konuyla ilgili uzun süreden beri yazmayı düşünüyordum. Ancak konuya ilişkin yukarıda işaret ettiğim bazı paranoyak saplantıları ve dedikoduları muhatap alıp yazmak, doğru olmazdı!

  Nasname, kendi haberiyle konuyu güncelleştirdi. Biz de, bir katılımcı ve tanık olarak bu toplantıyı yakın politik tarihimizin küçük bir parçası olarak Kürdün hafıza defterine ve vicdan kutusuna kaydedelim. Değerlendirmesi okuyucuların takdirine kalmıştır.


  TOSAV’IN 1998 CENEVRE TOPLANTISI: GERÇEKLER VE PARANOYAK BAZI SAPLANTILAR  Bayram Ayaz


  12 Temmuz 2004 tarihinde Nasname’de „Dünden Bugüne Bilinen ve Bilinmeyenler“ başlığı altında TOSAV’ın Haziran 1998’de Cenevre’de düzenlediği bir toplantıyla ilgili, o zamanlar „Özgür Politika’da çıkan bir haberi yayınlandı.

  Nasname’nin haberi veriş tarzı, bu işe hoş bir gizem ve merak da kattı!

  Sanıyorum, bazılarının heyecanını da artırmıştır. Çünkü birileri, tarihlere bile yeterince dikkat etmeden boylarını aşan, yazılı ve sözlü tam paranoyak iddialarda bulunmuşlardı. Örneğin 1992 yılındaki Hevgirtin-KDP (PDK-Bakur)’nin oluşumunu 1997 yılında kurulan TOSAV’a bağlamışlar. Onlara göre „TOSAV TC devletinin bir planı. Hevgirtin-KDP’nin birlik hareketinde TOSAV’ın etkisi olmuş. O halde TC (MIT) Hevgirtin-KDP oluşumunda rol oynamış.“ Tam harika bir mantık yürütmesi (!) 1992’deki bir olayı, henüz ortada olmayan 4-5 yıl sonra ortaya çıkacak olan bir Vakıf etkilemiş! Fazla söze gerek yok. Bir Kürd gazeteci arkadaş, Hürriyet’in „Güzin Abla“ köşesine benzer, „Xaltîka Fatê“den inciler hazırlıyor. Bu işi de O’na havale etmeli!

  Nasname, güzel bir iş yaptı.

  Bu konuyla ilgili uzun süreden beri yazmayı düşünüyordum. Ancak konuya ilişkin yukarıda işaret ettiğim bazı paranoyak saplantıları ve dedikoduları muhatap alıp yazmak, doğru olmazdı!

  Nasname, kendi haberiyle konuyu güncelleştirdi. Biz de, bir katılımcı ve tanık olarak bu toplantıyı yakın politik tarihimizin küçük bir parçası olarak Kürdün hafıza defterine ve vicdan kutusuna kaydedelim. Değerlendirmesi okuyucuların takdirine kalmıştır.

  ***


  Önce TOSAV’la ilgili bazı bilgileri aktaralım.

  TOSAV (Toplum Sorunlarını Araştırma Vakfı), kuruluşundan önce 1996 yılı boyunca Türkiye’de ve Avrupa’da çeşitli sosyal kesimlerden Kürd ve Türk şahsiyetlerle ortak toplantılar düzenlemişti. TOSAV Kurucuları’nın deyişiyle „aşağıdan yukarıya“ Türkiye’nin bir numaralı sorununa (Kürd halkının özlem ve isteklerine cevap olabilecek) ortak bir demokratikleşme teklifi hazırlanmak isteniyordu. Bu toplantılara dolaylı dolaysız çok sayıda saygın insan katılmıştı.

  TOSAV’ın çalışmalarına uluslararası düzeyde de önemli ilgi gösteriliyordu. ABD’de ve Avrupa’da savaş, barış, etnik-kültürel-sosyal nitelikli çatışmaların önlenmesi ve çözümü alanlarında tanınmış, otorite sahibi İnceleme ve Araştırma Enstitüleri TOSAV’ın oluşum sürecini ve faaliyetlerini dikkatle izliyor ve destek veriyorlardı.

  TOSAV’ın Uluslararası Danışma Kurulu (Tosav’s international advisory board) üyelerinin geldikleri kurumların adları incelenirse bu gerçek görülür. Filistin-İsrail Barış Planı’nın baş aktörü kurum olan Norveç-Oslo’daki PRIO’dan tutun İsveç SIPRI, İsviçre CASIN, İngiltere Kraliyet Uluslararası İlişkiler Enstitüsü (Chathams House), ABD Uluslararası İlişkiler Konseyi, Avrupa Ortak zemin Merkezi -Brüksel ve İtalya CESPT gibi çok sayıda tanınmış kurumları anabiliriz.

  Uluslararası ilişki kurallarından ve bu alandaki etkili kurumlardan bir miktar bilgileri olanlar, bu kurumların önemini bilirler. Uluslararası veya bölgesel bir sorunu çözebilmek için bu kurumlardan birinin veya birkaçının işe mutlaka el atması gerekir. Günümüz dünya koşullarında uluslararasılaşmayan etnik özellikli hiç bir sorun yoktur. Sorunlar uluslararası gündeme girdikçe çözüm arayışı başlar, ve şöyle veya böyle bir yol da bulunur.

  TOSAV’ın çalışmaları, Türkiye’de, saygın görüşleri olan akademisyen, gazeteci, yazar ve işadamlarından destek buluyordu. TOSAV’ın Ulusal Danışma Kurulu’nda yer alan isimler bunun kanıtı. Bu isimler arasında Ali Bayramoğlu, Ayşe Önal, Çetin Altan, Etyen Mahçupyan, Mehmet Altan, Koray Düzgören medya dünyasından tanınmış saygın değişimciler. Şahsen, bu insanların görüşlerini bugün de büyük bir dikkatle izliyorum.

  TOSAV’ın faaliyetlerini ilgiyle izlememin önemli bir nedeni de, bu çalışmada yer alan Kürd şahsiyetleriydi. Bunların çoğu yakından tanıdığım, değer verdiğim, sevip saygı duyduğum şahsiyetlerdi. Bugün de öyle.

  TOSAV’ın tüm çalışmaları açık yapılmış, toplantıları hepsi biliniyor. Gizli kapaklı bir faaliyet yok. Kuruluştan önce, Türkiye’de defalarca, Avrupa’da da (1996-97’de) Fransa, İsviçre ve Belçika’da toplam üç kez „tarafsız mekanlarda, her türlü siyasi etkiden uzak olarak buluşmuşlar ve bir yılı aşkın süre boyunca konuşup tartışmıslar.“ (Kaynak: TOSAV’ın kamuoyuna duyuru broşürü, sayfa 5) Bu üç toplantı kuruluştan önce ve sadece kurucu olacak kişiler arasında düzenlenmiş. Ben bu toplantılara ne davet edilmiştim ne de katıldım. Ayrıca belirtmekte yarar var; benim TOSAV’la kuruculuk veya üyelik ilişkim olmadı.

  Sadece Haziran 1998’de, yani TOSAV kurulduktan bir yıl sonra İsviçre’de (Cenevre yakınlarında) yapılan bilgilendirme ve görüş alışverişi toplantısına davet edildim ve katıldım. Bu toplantıda görüşlerimi dile getirdim ve daha sonra 09.06.1998 tarihinde bu görüşleri üç sayfa halinde TOSAV’a yazılı da ilettim. Bunu da yayınlayabiliriz. Biz o toplantıda da Kürd halkının kendi geleceğini belirleme hakkı ışığında, görüşlerimizi millet, ülke, devlet çerçevesinde dile getirdik.

  Önce bu toplantıyla ilgili bilgileri sunalım.

  Toplantı 6-7 Haziran 1998 tarihinde, Cenevre’ye yakın Celigny adlı yerleşim biriminde yapıldı. Toplantının yapıldığı binanın adı „Chateau de Bossey“di. Katolik-Protestan ortaklaşalığını savunan (The Ecumenical Institute) dini bir enstitü binasıydı. Avrupa’nın hemen her ülkesinde bildiğimiz, seminer ve konferansların verildiği orta kalitede bir enstitü binasıydı. Adı çok büyüktü, ŞATO, ama binanın kendisi mütevazi bir yerdi.

  Doğrusu o zaman da, ÖP’nin haberine hem gülmüştüm, hem de üzülmüştüm. Elbet şimdi de gülmemek elde değil. Haber çok sıradan, ilkelce bir çarpıtma. Görmeyen bilmeyen, o toplantının PARIS VERSAY veya İngiliz Kraliyet Şatosu’nda yapıldığını sanır. İnsanlarımızı hep böyle kandırdılar ve kandırmaya devam ediyorlar.

  Toplantıya belli insanlar davet edilmişti. ÖP toplantı öncesinde haberi yayınlamış ve tehditler eşliğinde bir karşı kampanya sürdürmüştü. Davetli diye yayınladıkları liste doğru muydu bilmiyoruz. ÖP’nin haberinde adı geçenlerden 15 kişi toplantıya katılmıştı, TOSAV yöneticileriyle birlikte toplam 23 kişi vardı (arşivimizde katılanların listesi var). Katılımcılar iki kişi dışında hepsi Kürd idiler. Yol masraflarını her katılımcı kendisi, konaklama giderlerini ise Tosav’ın partneri CASIN karşılamıştı.

  Özetle ortada ne bir Şato, ne de ihtişamlı bir konaklama vardı. Üstelikte herkes konaklama dışındaki yol ve diğer masrafları kendisi karşılamıştı.

  İşte, katıldığımız meşhur „uluslararası emperyalist komplocu toplantılardan biri“ (!) Gerçekten insan bazen şaşırıyor. Böyle deli saçması işlere gülecek misin, üzülecek misin, karar vermek güç!

  Gelelim toplantının içeriğine. Kendi payıma farklı görüşlerden, „fikir cimnastiğinden“ oldukça yararlandığım sayılı toplantılardan biriydi. Düzeyli, verimli bir tartışma yapıldı. Görüşler özgürce dile getirildi. Türk Devleti’nin tarihi oluşumu, sivil toplum, demokrasi, çok etnili - çok kültürlü - çok dilli toplumlar ve siyasi sistemler, askerin rolü, Kürd hareketinin durumu, Halkın Kendi Geleceğini Özgürce Belirleme Hakkı, Ortak Devlet-Iki ülke ve Kürdistan kavramı, Halkların meşru savunma hakkı ve şiddet kullanma sorunu, uzlaşma kültürü, çelişki çözme yöntemleri, Diyalog ve uzlaşma ortamının hazırlayıcısı olarak TOSAV’ın işlevi ve özellikleri, vb. konularda çok yararlı tartışmalar yapıldı.

  Keşke Kürd aydınları ve politikacıları, o toplantıda yapıldığı gibi, belli bir sistem ve disipline sahip „fikir cimnastiği“ özelliğinde gündemli toplantılar düzenleyebilseler. Buna çok elzem ihtiyacımız var.

  O toplantıdan notlarım arasında dikkatimi çeken iki belirlemeyi buraya alıyorum:

  Bir katılımcı (E. O.) şöyle demişti:

  „Bir insan olarak hiçbir zaman „sağ kolumuz var mı, yok mu“ diye düşünmüyoruz. Çünkü o var. Ama biz Kürdler, hala ruhsal ve düşünsel enerjimizi, zamanımızı, Kürd kimliği, Kürd dili, Kürd yurdu gibi, sağ kolumuzun varlığı kadar doğal olan sorunlara harcıyoruz! Oysa bunun yerine, Kürd toplumunun ve Türkiye’nin temel sorunları üzerine düşünceler üretebilmeliyiz.“

  Şu talihsizliğe bakın. İmralı sakini bay Kürd halkının özgürlük sorununu, halkın taleplerini öyle minimalize etti ki, bugün Kürd hareketi ruhsal ve düşünsel enerjisini ve zamanını, sağ kolumuzun varlığı kadar doğal olan Kürd kimliğinin siyasal tanımına ve ülkemizin adı Kürdistan’ın yasaktan kurtarılmasına harcıyor.

  Genelkurmay-İmralı ittifakı, zehirli bir politik reçeteyi zamana yayarak ve Kürdleri buna yavaş yavaş alıştırarak bize kabul ettirmeye çalışıyor. İmralıcılar dışındaki güçler de bir türlü bu fasit daireden kendilerini kurtaramıyor ve olan enerjilerini de başımıza sardıkları bu belayla uğraşarak tüketiyoruz.

  O toplantıda bir diğer konuşmacı (D. E.) da şöyle demişti:

  „Askerlerin çözümü diye bir şey sözkonusu değil. Güçlü bir sivil desteğe sahip, güçlü sivil bir otorite olsa askerler bu kadar güçlü olmaz. Askerler güçlü oldukları için değil, sivil otorite işlevini görmediği için, onlar bir boşluğu dolduruyorlar.“

  Bugüne dönelim. Şimdi de, askerler çok güçlü oldukları için, demokrasinin ve Kürd sorunun çözümünün önü tıkanmış değil, buna öncülük edecek güçlü sivil desteğe sahip sivil bir otorite olmadığı için bu işler çözüm yoluna girmiyor. Özellikle sivil otoriteye güçlü sivil destek önemli.

  Geçtiğimiz günlerde, Yeni Şafak yazarlarından Ahmet Taşgetiren bir makalesinde bu noktaya işaret ediyordu. Başbakan Tayyip Erdoğan’ın büyük ihtimalle Adnan Menderes örneğini hatırda tuttuğunu tahmin ettiğini yazıyordu. Menderes, yüzde ellinin üzerinde halkın oyunu almıştı. Ama Yassıada’da yargılanıp idam edildiğinde, halkın o yüzde ellisinden elli kişi bile bu siyasal cinayete karşı açık bir tavır gösterememişti.

  Ve İmralı sakini bay da her fırsatta askeri kutsuyor, sivil otoriteye (AKP ve Hükümetine) ateş püskürüyor. Oysa Kürdlerin özgürlük için Türkiye’de en çok ihtiyaç duyduğu şey güçlü sivil bir otorite ve bu otoriteye tam destek verecek sivil bir toplum. Demokrasiyi geliştirme ve güçlendirme sivil güçlerin işidir. Demokrasi havarisi, askerler oldukça, Türkiye’nin hali hep bugünkü gibi kalır. Yani asker vesayetli bir toplum ve oligarşik anti-demokratik bir devlet sistem.

  Görülüyor ki, bugün TOSAV benzeri sivil toplum örgütlerine çok büyük ihtiyaç var. Ne yazık ki TOSAV işlevsiz hale geldi. Şimdi zaten Sayın Haşim Haşimi’nin sırtında sadece bir ad kalmış.

  Bir ara „28 Şubat konseptine teorik altyapı oluşturmak amacıyla MGK çevrelerinin bilim adamlarına yaptığı teklifler kapsamında TOSAV Başkanı Prof. Doğu Ergil’e, ‚Atatürk milliyetçiliği içerisine Kürt kimliğini yerleştiren bir proje hazırlama“ telifinde bulunulduğu yazıldı. D. Ergil, bu teklifi, bilimsel-sosyolojik gerçeklerle bağdaşmayacağı gerekçesiyle red etmiş. (Serbestî sayı 5, Ağustos- Eylül 1999, Sayfa 38)

  İlginçtir, tam da o tarihlerde devlet TOSAV hakkında dava açtı. Herhalde TOSAV’ın etkinlikleri ve Doğu Ergil’in tavırları derin devletin pek hoşuna gitmemişti. Yanılmıyorsak o sıralar, D. Ergil’e karşı ufak çaplı bir andıçlama kampanyası da sahneye konmuştu. Başka hangi nedenler rol oynadı bilmiyoruz, ama Prof. Doğu Ergil ve arkadaşları TOSAV’dan ayrıldılar ve bir başka Vakıf kurdular.

  Türk devleti, Kürdlerle ilgili en sıradan olayı takip ettiği gibi, TOSAV sürecini de mutlaka sıkı bçimde izlemiştir. Belki bu toplantılara görevliler de göndermiştir. Bu çok önemli değil. Önemli olan Kürd yurtseverlerinin sağlıklı bir konseptlerinin olmasıdır. Bu olmazsa tehlike artar. O zaman devlet Kürd yurtseverleriyle oynar, onları manüpüle eder.

  Bizim Türk devletinden bir korkumuz, onun tezleriyle karşı karşıya gelme konusunda bir endişemiz yok. Çünkü çok açık bir ulusal programımız var. Kürd halkı bir millettir, Kürdistan bir ülkedir ve bu halkın kendi toprakları üzerinde kendisini yönetme hakkı vardır. Gerisi laf û güzar. Biz Türkiye’nin siyasal ve coğrafi bütünlüğünü mutlaka bozmak peşinde de değiliz. Çok etnili, çok kültürlü, çok dilli modern bir demokratik sistemde, her halkın kendi geleceğini demokratik tarzda belirleyerek birlikte yaşama olanakları var ve bu yolu seçmek en doğrusudur. Ama önce bütün bu karar süreçlerinin özgür ortamını yaratalım. Hele önce, Kürd halkının varlığı resmen şöyle bir kabul edilsin. Daha bu halkın varlığı hukuken kabul edilmiyor. Neyin tartışması yapılıyor ki? EU ilişkilerine ve sürecine de bu perspektiften bakmak gerekir.

  Devletin manipülasyonları için, şimdi artık Doğu Ergil’e veya bir başka kişiye pek ihtiyaç kalmadı. İmralı sakini en büyük Atatürkçü kesilmiş ve Kürd kimliğini içine yerleştirdiği bir proje de hazırladı. Bir Türk olan Doğu Ergil’in bilimsel ahlak nedeniyle yapmadığını, İmralı sakini şu „Sümer Rahip Devletinden Halk Cumhuriyetine Doğru“ adlı kitapla gerçekleştirdi.

  Bazı insanlar belgelerini bile okumadan, faaliyetleriyle ilgili iyi bilgilenmeden TOSAV’a kızıyorlar, oysa İmralıcılık artık her şeyi bastırmış durumda. TOSAV’ın „Ortak Anlayış Metni“ İmralı konseptinden çok daha ilerdeydi. Ortak devleti savunmakla birlikte, hiç olmazsa iki halk ve iki ülke gerçeğini kabul ediyor ve Atatürkçülüğü de İmralı gibi aklamıyordu. Hatta „resmi ideolojiyi, yani sadece Türklük ekseninde gelişen indirgemeci milliyetçilik anlayışını“ bugünkü çarpıklığın ve sorunların baş kaynağı olarak belirliyor.

  Birileri „entellektüel enerjilerini“ yanlış işlere harcayacağına İmralı atatürkçülüğünü inceleyip, bunu açığa çıkarsalar ve Kürdlere bu tehlikeyi iyi anlatabilseler çok daha hayırlı iş yapmış olurlar.

  Özgür Politika’nın anılan haberinde yayınlanan aşağıdaki satırlar ise bugünkü İmralı söylemleri karşısında artık hiçbir anlam ifade etmiyor. Bütün İmralıcılar, Türkiyeliliğe ve „Türkiye özgür vatandaşlığına“ fitler. Türkiye’nin sembollerine ve kurallarına da bir diyecekleri, itirazları yok.

  „Gözlemciler, Şemdin Sakık'ın Türkiye'ye getirilmesinden sonra PKK'ye karşı başlatılan psikolojik savaş furyasına tüm hızıyla katılan Doğu Ergil'in arayışlarının ancak Kürt halkının varlığının inkar edildiği bir "sahte çözüm"e hizmet ettiğini de dile getiriyorlar. "Türkiye Cumhuriyeti yurttaşı" kavramı altında ise Kürt halkının varlığının inkarının yattığı ifade ediliyor.“ (ÖP, 02.06.1998)

  Benim görüşlerim elbet farklı, bunları o toplantıda da, yazılı metinde de dile getirdim. Yalnız ÖP’nin yazdıkları gerçeği yansıtmıyor. TOSAV Ortak Anlayış Metni’nin 1d bendinde, „Kürt realitesinin tanınması ve hukuken tescil edilmesi“ istemi yer alıyor.
  Kimin Kürd halkının varlığını inkar politikasına saplandığı ne acı ki artık ortada.

  15.07.2004

  ******************************************

  PARTIYA DEMOKRAT A KURDISTAN - XOYBUN

  Kurdistan Welatê Kurdaye - Her Bijî Kurd û Kurdistan

  http://www.pdk-xoybun.com

  http://www.xoybun.com/extra/slide/Unbenannt-2.swf


  http://www.pdk-xoybun.com/nuceimages/Newroz_Kurdistan_PDK_Xoybun_02.jpg


 • Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
  http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

  Bo ev nûçe navnîşan:
  http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=5277