Kürdistan Demokrat Partisi 58 yaşında

Wext: Thursday, 19.August. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

ERBİL, 19 / 08 / 2004 — Kürdistan Demokrat Partisi’nin kuruluşunun 58. yıldönümü, başkent Erbil ve Kürdistan’ın diğer kentlerinde coşkuyla kutlandı. KDP’nin kuruluşunun yurtdışında da, çeşitli biçimlerde kutlandığı gelen haberler arasında. Partisinin 58. yıldönümü nedeniyle yaptığı konuşmada, tarihe değinmekten çok, Kürdistan’ın geleceği üzerinde duran Kürdistan Demokrat Partisi Genel Başkanı Mesut Barzani, Kürt ulusunun Irak anayasasındaki hakların, geçici anayasada bulunan haklardan daha sınırlı olmasını asla kabul etmeyeceklerini ve bugünkü kazanımlardan daha fazla hak talep edeceklerini açıkladı.

Konuşmasında, Irak ve Kürdistan federasyonunun yanı sıra, Kürdistan peşmergelerinin temel bir güç olarak varlığını sürdüreceğine de değinen Mesut Barzani, KDP ve KYB’nin birlik ve beraberlik içinde hareket edeceğini belirtti.

( Foto : Mesûd Barzanî )

Barzani, Kürt ulusunun eleştiriye açık olduğunu, ancak eleştirilerin yapıcı ve Kürt düşmanlarını sevindirici özellikte olmamasına dikkat edilmesi gerektiğini vurguladı.

Partisinin tarihine kısaca da olsa değinen Kürdistan Demokrat Partisi Genel Başkanı Mesut Barzani, parti üyelerinden, parti tarihini iyi incelemelerini ve nasıl bir partiye üye olduklarını iyi kavramalarını istedi. Barzani, Kürdistan Demokrat Partisi’nin 58 yaşına rağmen hiç yaşlanmadığını ve Kürt toplumunun derinliklerine kök saldığını ileri sürdü.

Irak’ın toprak birliğine de değinen Barzani şöyle dedi:

— Eğer demokratik ve federal Irak’a hiçbir güç inanmazsa, onlarla birlik olmamız için hiçbir neden kalmaz.

16 Ağustos aynı zamanda KDP Genel Başkanı Mesut barzani’nin de doğum günüdür.KK-Haber
http://www.kerkuk-kurdistan.com

Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=5246