Kürdistan Hükümeti’nin uluslararası ilişkileri gelişiyor

Wext: Tuesday, 10.August. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

TAYWAN, 10 / 08 / 2004 — Dünya devletleri Kürdistan ile ilişkilerini geliştirmek istiyor. Bu isteğe olumlu yanıt veren Kürdistan Hükümeti’nin, diplomatik alanda bir atağa geçtiği ve uluslararası alanda Kürdistan’ı başarılı bir biçimde temsil ettiği bildiriliyor. Bölgedeki değişimlere uygun olarak hareket etmek isteyen devletler, Kürdistan Hükümeti’ni sırayla davet ediyorlar. Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani bu kez de, Tayvan Hükümeti’nin resmi davetlisi olarak beraberindeki heyet ile başkent Taipei’ye geldi. Başbakan Barzani, Taipei hava limanında Tayvan Başbakanı Yosh-hay Koni tarafından karşılandı.

Pazartesi günü ( 09.08.2004 ) öğleden sonra Başbakanlık Sarayı’na gelen Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani, Tayvan Başbakanı Koni ile görüştü. İki ülke başbakanlarının yaptığı görüşmede, ekonomik durumun yanı sıra, Kürdistan’ın inşası ve iki ülke arasındaki ilişkilerin geliştirilmesi gibi konuların ele alındığı bildirildi.

Başbakan Barzani akşam saatlerinde, Dışişleri Bakanı Tan Son Shan ile de bir görüşme yaptı. Tayvan Dışişleri Bakanı ile yapılan görüşmede, genel olarak Irak’ın durumu ve özel olarak ta Kürdistanın durumunun yanı sıra, iki ülkenin gerçekleştireceği ortak ekonomik projeler üzerinde duruldu. İkili görüşmede ayrıca, iki ülke arasındaki ilişkilerin daha da geliştirilmesi konusunda görüş alışverişinde bulunulduğu da bildirildi. Barzani daha sonra Tayvan Dışişleri Bakanı Tan Son Shan tarafından onuruna verilen akşam yemeğine katıldı.

Çeşitli devletlerin resmi davetleri ve Kürdistan Başbakanı’nın resmi ziyaretlerini değerlendiren siyasi yorumcular, bunu, Kürdistan Hükümeti’nin daha çok bağımsız bir biçimde hareket ederek, Kürdistan halkının özgürlüğünü daha da geliştirmek istediği ve dünya devletlerinin de, hesaplarını artık bölgedeki değişimlere bağlı olarak yapmaya çalıştıkları biçiminde yorumluyorlar.KK-Haber
http://www.kerkuk-kurdistan.com

Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=5199