Başbakan Neçirvan Barzani’nin Suriyeye yaptığı resmi ziyaret sona erdi

Wext: Tuesday, 03.August. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

ŞAM, 03 / 08 / 2004
— Kürdistan Başbakanı Neçirvan Barzani’nin Suriyeye yaptığı üç günlük resmi ziyaret pazartesi günü (02.08.2004) sona erdi. Alınan haberlere göre, Neçirvan Barzani’nin Suriye ziyareti, Suriye Devleti’nin resmi daveti üzerine gerçekleşmiştir. Suriye’nin başkenti Şam’a cumartesi günü gelen Başbakan Neçirvan Barzani, resmi temaslarına Suriye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Abdulhalim Haddam ile görüşerek başladı. Daha sonra da, iktidardaki Baas Partisi Genelsekreteri Abdullah Ahmar ile biraraya gelen Barzani, her iki görüşmede, Kürdistan ve Irak’ın durumu ile birlikte Suriye ve Kürdistan ilişkilerini ele aldı.

Neçirvan Barzani, ziyaretinin son günü olan pazartesi de, Suriye Cumhurbaşkanı Başar El Esat ile Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda görüştü. Barzani ve Esat’ın ikili görüşmelerinde, özellikle Suriye ve Kürdistan ilişkilerinin ele alındığı bildirildi.

Kürdistan Demokrat Partisi’nin Şam temsilicliğini şimdiye kadar yürüten ve Irak Dışişleri Bakanlığından edinilen bilgilere göre, Irak’ın Tunus elçiliğine atanacağı kesinleşen Gazi Zebari, Neçirvan Barzani’nin Şam ziyaretine ilişkin yaptığı açıklamada, Başbakan Barzani’nin Suriye Devleti’nin resmi daveti üzerine Şam’da bulunduğunu belirtti. Barzani’nin ziyareti sırasında yapılan ikili görüşmelerde, Suriye-Kurdistan ilişkilerinin ele alındığını dile getiren Gazi Zebari, bu konuda her iki taraf için de faydalı olabilecek görüş alışverişinde bulunulduğunu da sözlerine ekledi. Zebari, Irak’ta güvenlik ve istikrar sorunlarının da görüşmelerde gündeme geldiğini ve Suriye’nin, Irak’ta barış ve sükunetin sağlanmasını destekleyeceğini yinelediğini açıkladı.

Suriye ziyaretinin son gününde bir basın toplantısı düzenleyen Başbakan Neçirvan Barzani, ”Görüşmelerimiz çok olumlu geçti” dedi. Barzani’nin resmi ziyaretine yer veren Lübnan’da yayınlanan El-Sefir adlı gazete de, Suriye ve ”Irak Kürtlerinin” iki ülke arasındaki ilişkilerde yanlış anlaşılmaları ortadan kaldırmak için kararlı olduklarını ileri sürdü. Hem anılan gazete ve hem de diğer basın organlarının dikkatini çeken bir konu da, Başbakan Barzani’nin ”Irak’ta iki hükümet var, biri Kürdistan Hükümeti, diğeri de İyad Allavi’nin başbakanlığını yaptığı Irak Hükümeti’dir” açıklaması oldu.

Basın toplantısında, Suriye’de vatandaşlık haklarından yoksun bırakılmış Kürtlerin durumuna da değinen Başbakan Neçirvan Barzani, 30 000 Kürde vatandaşlığın geri verilmesi ile ilgili kararın olumlu bir adım olduğunu belirtti. Barzani ayrıca söz konusu kararın vakit geçirilmeden yaşama geçirilmesini de istedi.


Barzani’nin basın toplantısında Kürtçe konuşmasının, dünya basının dikkatini en çok çeken konu olduğu gelen haberler arasında. Bu konunun önemi, Kürdistan Hükümeti’nin Kuzey Ülkeleri temsilcisi Taha Berwari tarafından da dile getirildi. Konu ile ilgili olarak Kerkük-Kürdistan portalına bir demeç veren Berwari, Başbakan sayın Neçirvan Barzani’nin Kürtçe konuşmasının çok önemli olduğunun altını çizdi.

Taha Berwari, Kürdistan Hükümeti’nin bu tutumla, Kürtçenin resmi dil olduğunu ve resmi ilişkilerde gururla kullanılacağını gösterdiğini belirtti. Kürtçenin korunup kullanılması için koşulların bugün daha da elverişli olduğunu dile getiren Berwari, mevcut olanakların daha iyi kullanılmasının önemini belirtti.

Taha Berwari ayrıca, Gazi Zebari’nin, Başbakan Neçirvan Barzani’nin resmi ziyareti nedeniyle yaptığı açıklaması dikkate alındığında, Kürdistan Hükümeti’nin Kürtçe konusundaki tavrının daha iyi anlaşılabileceğini ileri sürdü. Gazi Zebari üç gün süren Suriye ziyaretinin ardından, ”Kürtçe Irak’ta resmi dildir.

Bu durum, Kürdistan Başbakanı’nın açıklamalarının Kürtçe olmasını çok kolaylaştırmıştır.” Suriye yetkilileri ile yapılan görüşmelerde, federalizm konusunun da ele alındığını belirten Kuzey Ülkelkeri temsilcisi Berwari, Cumhurbaşkanı Başar El Esat ve Suriye’nin diğer üst düzey yetkililerine, Kürdistan’ın konuya ilişkin görüşünün iletildiğini de belirtti.

Suriye’nin, Güney Kürdistan gerçekliğine yavaş yavaş alışmakta olduğu gözleniyor. Bu nedenle, resmi ilişkiler kurmak bir zorunluluk olarak algılanıyor. Başbakan Neçirvan Barzani’nin Suriye ziyaretinin, Irak Başbakanı İyad Allavi’nin ziyaretinin hemen ardından gerçekleşmesinin önemine dikkat çeken kimi siyasi yorumcular, bunu, Kürdistan’ın giderek artan önemine bağlıyorlar. Fakat buna rağmen Suriye’de yayınlanan kimi gazeteler, konuya ilişkin haberde, ziyaretin resmi özelliğini gizlemeye ve Kürdistan Başbakanı’nın resmi ziyaretini, sadece Kürdistan Demokrat Partisi Politbüro üyelerinden birinin ziyareti olarak göstermeye çalıştılar. Suriye gazetelerinin söz konusu tutumunu değerlendiren siyasi yorumcular, bu yöntemin kimseye bir yarar sağlayamayacağını ve teknolojinin küçülttüğü dünyamızda, insanları kandırmanın artık eskisi kadar kolay olmadığını belirtiyorlar.KK-Haber
http://www.kerkuk-kurdistan.com


Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=5158