Yönetim Konseyi, Irak'a devlet başkanı arıyor

Wext: Sunday, 30.May. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

30.05.2004. Yönetim Konseyi sürpriz bir açıklamayla İyad Alevi'yi başbakan olarak ilan etmişti.

Irak'ta yönetimin Iraklılara devrine bir ay kala, ülke yönetiminde kilit görevleri üstlenecek isimlerin belirlenmesi yolundaki çalışmalarda kritik günler yaşanıyor.


Başbakan olarak İyad Alevi'yi belirleyen Irak Yönetim Konseyi üyeleri bugünkü toplantılarında da devlet başkanını belirlemeye çalışıyor.

Amerika Birleşik Devletleri'nce atanan konsey üyelerinin çoğunun, şu anki başkanları olan Gazi Meşal Acil El Yaver'i desteklediği; ancak gerek Birleşmiş Milletler'den gerek Amerikalı yetkililerden Adnan Paçacı'nın tercih edilmesi yolunda yoğun bir baskı geldiği belirtiliyor.

Adı geçen her iki aday da Sünni ve Arap. Halen Konsey Başkanı olan Gazi Yaver, bölgedeki en güçlü aşiretlerden birinin üyesi olan bir inşaat mühendisi, Adnan Paçacı ise bir süre dışişleri bakanlığı da yapmış olan deneyimli bir diplomat.

Konsey üyelerinden alınan bilgiye göre, Amerikalı idareci Paul Bremer ve Birleşmiş Milletler adına hükümet kurma çalışmalarını yürüten Irak Temsilcisi Lahdar Brahimi, ayrıca, bu konuda oylama yapılmaması ve Paçacı'ya destek açıklaması ile yetinilmesini istiyor.

Bu durumun bazı üyelerce "konseyin çalışmalarına müdahale" olarak yorumlandığı bildiriliyor.

Yönetim Konseyi'nin ani bir açıklama ile, başbakanlığa konseyin Şii üyelerinden İyad Alevi'yi seçtiğini duyurması da sürecin işleyişine dair bazı soru işaretleri yaratmıştı. Bu yönde bir açıklamanın önümüzdeki günlerde Lahdar Brahimi'den gelmesi bekleniyordu.

Birleşmiş Milletler yetkilileri, bu kararı resmen onaylamamakla birlikte ılımlı bir dil kullanmaya özen gösteriyor.

Brahimi'nin yönetimi oluşturacak isimleri Pazartesi ya da Salı günü açıklaması bekleniyor.

Konseye yakın kaynaklara göre 26 bakanlığın çoğu konusunda da üyeler arasında mutabakat sağlandı.

Geçici Irak hükümeti 30 Haziran'dan, Ocak ayı sonunda yapılması öngörülen seçimlerin sonucu belirlenene dek görev yapacak.BBC - NEWS

Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=4576