Karayipler sular altında

Wext: Friday, 28.May. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

28.05.2004. Haiti ve Dominik Cumhuriyeti'nde sağ kurtulanların çoğu ise evsiz kaldı...

Haiti ve Dominik Cumhuriyeti’nde bölgesinde aşırı yağışlar nedeniyle meydana gelen sel felaketi yüzünden 2000 kişinin hayatını kaybettiği bildiriliyor. Devam eden şiddetli yağışlar ise bölgeye gönderilen uluslararası yardımların ulaşımını engelliyor.


Karayip adalarında günlerdir süren şiddetli yağışlar nedeniyle meydana gelen sel felaketinin 2000 kişinin ölümüne neden olduğu bildiriliyor.

Haiti’de radyo haberlerine göre, 1600 kişi selde hayatını kaybederken, Dominik Cumhuriyeti’nde de 300‘den fazla kişinin öldüğü haber veriliyor. BBC’nin haberine göre de Haiti’de başkent Port-au-Prince yakınlarındaki Mapou kasabasında bir köy tamamen sular altında kaldı ve 176 kişi de ölü ya da kayıp.

Amerika kıtasının en yoksul ülkesi Haiti’de ormanların büyük bir bölümünün kesilmesi ile şiddetli yağışları tutucak ağaçlar kalmayınca, dağ yamaçları seller için uygun ortam oluşturuyor. Sularla birlikte kopan toprak ve kayalar hiçbir engelle karşılaşmaksızın vadiye iniyor ve önüne kattığı her şeyi birlikte sürüklüyor.

Sel baskınlarına yol açan Rio Soleil ya da Rio Blanco adıyla bilinen nehir Haiti’de doğuyor ve adanın diğer yarısını oluşturan Dominik Cumhuriyeti’nde Enriguillo gölüne dökülüyor. Çoğu kez kuru olan nehir yağışlarla birlikte hızlı akım gücüne kavuştu ve nehrin kuru olmasına güvenip, kulübelerini nehir yatağına inşa edenleri sürükleyip götürdü. Bu felaketten sağ çıkanlar hükümetin kendilerini uyardığını, ancak gidecek başka yerleri olmadığnı söylüyorlar.

Yardımlar ulaşamıyor

Aşırı yağışların devam ettiği Haiti ve Dominik Cumhuriyeti’ne gönderilen yardımların ulaşımında ise zorluk yaşanıyor. Yüzyılın doğal felaketlerinden birinin yaşandığı Karayip adalarında hala sular altında bulanamayan cesetler olduğu belirtilirken, felaketten sağ kurtulabilenlerin çoğu da evsiz kaldı.

Bölgeye ulaşabilen yardım kuruluşları bir yandan da salgın yaşanabileceği uyarısında bulunuyor. Bölgeye can ve mal kaybı dışında, selin neden olduğu ekonomik zarar da büyük boyutlarda.

Haiti’de havadan yardım

Uluslararası yardım ekipleri ise aşırı yağışlar nedeniyle bölgeye ulaşamıyorlar. Bu nedenle arama – kurtarma çalışmalarının çoğu yerel ekiplerin çabasıyla gerçekleştiliyor. Amerikan ordusunun, ulaşamın zor olması nedeniyle Haiti’nin başkenti Port-au-Prince’ın kuzeyinde gıda ve battaniye yardımlarını helikopterlerle havadan ulaştırdığı bildiriliyor.

Diğer yandan Haiti’de bulanan uluslararası barış gücü askerleri de yardım çalışmalarına destek veriyor. Haiti’de Jean Bertrand Aristide’nin 29 Şubat’da devrilmesinden sonra ülkeye uluslararası barış gücü askerleri konuşlandırılmıştı. Barış gücü askerlerinin oluşturulan hava köprüsüyle köylere ve ulaşımanın zor olduğu bölgelere yardımların gönderilmesini sağlıyor.

1000 aile koruma altında

Alman Açlıkla Mücadele Örgütü de Haiti’nin güneyindeki 1000 aileyi koruma altına aldığını, zarara uğrayan tarlalarının yenilenmesi için destek olacaklarını duyurdu. Örgüt, Haiti ve Dominit Cumhuriyeti’ne yapacakları diğer yardımları da arttıracaklarını belirttiler. Birleşmiş Milletler de her iki ülkeye de ihtiyaç tespiti için iki uzman ekip gönderdi.

Afrika, Kariyipler ve Pasifik Ülkeleri (AKP) birliği de bölgeye yardım ve destek için Avrupa Birliği ve uluslararası topluluğa çağrıda bulundu. Brüksel’de bir açıklama yapan AKP ülkeleri, yardımların hemen ve bürokrasiye takılmadan ulaştırılmasını istediler. Ayrıca bölgenin yeniden yapılanması için de desteğe ihtiyaç duyulduğunun altı çizildi.Ajanslar - DW


Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=4542