Kaplan'ın aranması durduruldu

Wext: Friday, 28.May. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

28.05.2004. Kaplan, hakkında sınırdışı edilebileceği kararı verilince ortadan kaybolmuştu...

Hakkında sınırdışı edilebileceği kararı verilen Metin Kaplan hakkındaki tutuklama kararı kaldırıldı. Bunun üzerine Köln polisi ortadan kaybolan Kaplan’ın aranmasını durdurdu. Kaplan’ın avukatı da müvekkilinin Köln sınırları içinde olduğunu söyledi...


Almanya’da Münster Eyalet Mahkemesi tarafından sınırdışı edilebilmesine onay verilen, Metin Kaplan hakkındaki tutuklama emri kaldırıldı.

Köln İdare Mahkemesi’nin, tutuklama kararının kaldırılması için verdiği dilekçenin kabulü ile Kaplan’a temyiz şansı tanınmış oldu. Kaplan, iki ayı geçmemek üzere temyiz kararı açıklanana kadar sınırdışı edilemeyecek. Tutuklama kararının kaldırılması üzerine Almanya ve Şengen ülkelerindeki arama çalışmaları da durduruldu.

Bu gelişmenin ardından Metin Kaplan’ın avukatı bir açıklama yaparak, müvekkilinin Köln sınırları içinde bulunduğunu ve haftabaşında polise giderek bildirimde bulunacağını bildirdi. Köln Şehir İdaresi, Kaplan’ın ortaya çıkıp makamlara bildirimde bulunana kadar Almanya’da yasadışı konumda bulunduğunu açıklamıştı. Kaplan’ın ayrıca salı gününe kadar polise gidip rutin bildiriminde de bulunması gerekiyor.

Şimdi top, temyiz davasını görecek olan Federal Yüksek Mahkemesi’de. Kaplan’ın avukatı müvekkilinin prostat kanseri nedeniyle seyahat edecek durumda olmadığını ve Türkiye’de işkence tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu savunuyor.

Alman makamları birbirini suçluyor

Kaplan’ın sınırdışı kararının ardından ortadan kaybolması hem sınırdışı edilmesini destekleyen politikacılarda hem de kamuoyunda öfke yarattı. Kuzey Ren-Vestfalya eyalet yetkilileri sert eleştirilere hedef olurken, Kaplan’ın hiçbir iz bırakmadan kaçması, Alman makamlarını da birbirine düşürdü. Polis Sendikası Başkanı Konrad Freiberg Kaplan hakkındaki tutuklama kararının kaldırılması konusunda hukuk devletinin kendisini gülünç duruma düşürdüğünü belirterek kararı anlamanın mümkün olmadığını söyledi.

Yeşiller Partisi meclis grubu sözcüsü Silke Stokar durumun güvenlik birimleri için bir felaket olduğunu söylerken, Alman Polis Sendikası Başkanı Wolfgang Speck, ”Tutuklamada yaşanan aksaklıklar, siyasetin terörizmi hala ciddiye almadığını gösteriyor” dedi. Sosyal Demokrat Parti’den Türk asıllı milletvekili Lale Akgün de ‘’ Bu şartlar altında insanlar, bizim güvenlik ile ilgili doğru yasalar çıkardığımızı düşünemez’’ şeklinde konuştu.

Kuzey Ren-Vestfalya Eyaleti İçişleri Bakanı Fritz Behrens ise Köln polisinin görevini en doğru bir şekilde yaptığını, Kaplan’ın bulunamamasının kendi suçları olmadığını belirterek, topu istihbarata attı. Behrens, Kuzey Ren-Vestfalya Eyalet Anayasayı Koruma teşkilatının Kaplan’ı hiç gözetlemediğini belirterek, federal iç istihbarat teşkilatı Anayasayı Koruma Dairesi’nin gözetleyip gözetlemediği konusunda ise birşey söyleyemeyeceğini kaydetti.Ajanslar - DE


Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=4541