Gürcistan bağımsızlığını kutluyor

Wext: Wednesday, 26.May. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

26.05.2004. Bazı Gürcüler, Saakaşvili'nin yetkileri elinde toplamasından rahatsız

Son altı ayda büyük siyasî sarsıntılar yaşayan Gürcistan bugün bağımsızlık bayramını kutluyor.


Cumhurbaşkanı Mihali Saakaşvili kutlamalar sırasında, Gürcistan'dan ayrılma yanlısı Abhayza bölgesi ile çözüme yönelik bir plan açıklamaya hazırlanıyor.

Bağımsızlık Bayramı, Gürcüler için hep karmaşık duygularla kutlanagelmiştir.

Bir yanda yüzyıllar süren Rus hakimiyetinden sonra bağımsızlık sevinci, bir yanda son 12 yılda yaşanan etnik gruplar arası çatışmalar, ekonomik ve siyasi çöküşün eşiğine gelmelerine yol açan sorunlar.

Şimdi ise 36 yaşındaki Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'den kaynaklanan yeni bir iyimserlik havası var.

Halkın yaygın desteğinden güç alan Saakaşvili, yolsuzluk ve vergi kaçakçılığına karşı sert adımlar attı. Kısa süre öncesine kadar mahalli bir liderin derebeyliği gibi yönettiği Acaristan'ı yeniden merkezî anayasaya bağladı ve Batı yanlısı görüşlerine rağmen Rusya ile etkin bir diyalog kurdu.

Saakaşvili bağımsızlık günü dolayısıyla da ülkenin yapısını gevşek bir federasyona dönüştürecek bir plan açıklamaya hazırlanıyor.

Cumhurbaşkanı, bunun on yıl kadar önce bağımsızlık için savaşa girişen Abhazya'yı Gürcistan bünyesinde kalmaya ikna etmesini umuyor.

Bu fikri peşinen reddeden Abhaz yönetimi ise tam bağımsızlık istediklerini tekrarladı. Hatta Saakaşvili'yi kendi görüşlerini dayatmaya çalışırsa savaşla tehdit etti.

Bazı Gürcüler, Saakaşvili'nin yetkileri elinde toplamasından rahatsız. Bu kesimler yolsuzlukla mücadele sırasında bazı siyasî tutuklamalar olduğunu söylüyorlar.

Gazetecilerse basın özgürlüğünün zedelenmesinden şikayetçi ama bunun başlıca nedeni hayranlıkla takip edilen bir lideri eleştirmeye kimsenin istekli olmaması.Steven Eke
BBC Doğu Avrupa uzmanı

Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=4503