Beagle-2: Başarılı tasarım, başarısız planlama

Wext: Monday, 24.May. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

24.05.2004. Beagle-2'nin başına ne geldiği belirsizliğini koruyor

Avrupa Uzay ve Havacılık Ajansı, İngiltere'nin Mars'a keşif için gönderdiği ancak uzay aracı Beagle-2'nin başarısızlığa uğramasının sebebinin başarısız yönetim ve planlama olduğunu açıkladı.

Geçen yıl Aralık ayı sonunda Mars gezegenine inmesi planlanan Beagle-2'yle bağlantı kesilmiş ve aracın gezegene inip inmediği belirlenememişti.

Avrupa Uzay ve Havacılık Ajansı tarafından yapılan incelemede, 50 milyon sterlinlik Beagle projesinin başlangıcında çok az yatırım yapıldığı belirtildi.

Ancak Ajans'ın bilim yöneticisi Profesör David Southwood, projenin genel bütçesinin az olmadığını da söyledi.

Southwood Londra'da düzenlenen bir basın açıklamasında "Sorunun neden kaynaklandığını hiçbir zaman öğrenemeyeceğiz. Belki elimize yeni kanıtlar ulaşır, belki bir resim elde ederiz. Gelecekte bir gün, Mars'ta dolaşmaya giden Avrupalılar Beagle-2'yi bulabilirler" dedi.

Beagle-2 soruşturmasını yürütmek üzere Şubat ayında Avrupa Uzay ve Havacılık Ajansı ve İngiliz Ulusal Uzay Merkezi'nin işbirliğiyle oluşturulan bir komite bundan sonra yapılacak keşif gezileri için de 19 maddelik bir öneriler listesi hazırladı.

Oluşturulan komite, 50 milyon sterlinlik projenin yönetimini ve Beagle-2'nin tasarımını inceledi.

Hazırlanan rapor geçen ay, İngiltere'de bilimden sorumlu bakan yardımcısı Lord Sainsbury ve Avrupa Uzay ve Havacılık Ajansı Başkanı Jean-Jacques Dordain'e sunuldu. Komite tarafından yapılan önerilerin kamuoyuna açıklandığı ancak raporun tamamının yayınlanmayacağı belirtildi.

Ancak sızan bilgilere göre, Beagle-2, sınırlı zamanda başarıyla tasarlanmış ve tamamlanmış olsa da, projeyle önemli bir risk alındı.

Beagle-2'nin görevini neden başaramadığı konusundaysa komitenin bir karara varması neredeyse imkansız. Ellerinde sadece, Beagle-2'nin, kendisini taşıyan Mars Express adlı uzay aracından fırlatıldığını gösteren bir fotoğraf bulunuyor.


24.05.2004. Bilimadamları Beagle-2'ylegünlerce bağlantı kurmaya çalıştılar

- Soruşturma komitesi tarafından hazırlanan raporda, başarısızlıktan tek bir teknik hata sorumlu tutulamasa da projenin yatırımcıları bundan çok emin değiller.

Zamana karşı verilen yarışta, Beagle-2'nin tüm parçaları gerekli testlerden geçirilememişti. Profesör David Southwood'a göre Beagle-2'nin akıbetiyle ilgili olasılıklar şunlar:


 • Beagle-2, tasarım sırasında öngörülemeyen bir atmosfere girerek yanmış ya da uzayın derinliklerine fırlatılmış olabilir.

 • Aracın paraşütleri ya da koruyucu yastıkları çalışmamış ya da yanlış zamanda çalışmış olabilir.

 • Beagle-2'nin paraşütü, aracın ana panellerinin açılmasını engellemiş olabilir.

  Ancak Avrupa Uzay ve Havacılık Ajansı, bu senaryoların sonsuz sayıda üretilebileceğini söylüyor.

  Soruşturma komitesi, bundan sonra yapılacak tüm keşif gezilerinde, araçlara bir verici yerleştirilmesi ve gezegene inişlerinin izlenmesini öneriyor.

  Yetkililer, Amerika Birleşik Devletleri'nin Mars'a gönderdiği uzay araçlarının her adımının izlendiğine ve başarıya ulaştığına dikkat çekiyorlar.


  BBC - NEWS
 • Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
  http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

  Bo ev nûçe navnîşan:
  http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=4467