ABD ve İngiltere karar tasarısını sundu

Wext: Monday, 24.May. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

24.05.2004. Karar tasarısı bugün BM Güvenlik Konseyi'ne sunuluyor...

ABD ve İngiltere, BM Güvenlik Konseyi’ne yeni bir karar tasarısını sundu. Tasarı, 30 Haziran’da yönetimin devredileceği yeni hükümetin tanınması ve yeni dönemde de koalisyon güçlerinin asker bulundurmasını öngörüyor...

Yönetimin Iraklılar’a devredileceği 30 Haziran tarihi yaklaşırken ABD ve İngiltere, yeni dönemle ilgili adımlar atmaya başladı. Bu çerçevede, iki müttefik, BM Güvenlik Konseyi’ne yönetimin devredileceği yeni Irak hükümetinin tanınmasını öngören bir karar tasarısı sundu.

Tasarıda, yönetimin devrinden sonra ülkede müttefik askerlerin bulundurulmasına izin verilmesi öngörülüyor. Ayrıca bu askerlerin de ABD’nin komutasında olması öngörülüyor.

Tasarıda ülkeye tam egemenlik verilmesine dikkat çekildiği belirtilirken, ayrıca Irak’ta BM’nin üstleneceği role ilişkin tanımlamaların da yer aldığı kaydedildi. Petrol rezervlerinin nasıl değerlendirileceğine ilişkin ifadelerin de bulunduğu tasarı, temel olarak yönetimin Iraklılar’a devrine ilişkin sürecin nasıl işleyeceği sorularına yanıt veriyor. İngiltere’nin BM’deki temsilcisi Emry Jones Parry, karar tasarısının, egemenliğin tamamen Iraklılar’a geri verilmesini sağladığını dile getirdi.

Tasarıda yer aldığı kaydedilen taleplerden biri de askerlere dokunulmazlık tanınması. Yeni dönemde Irak’ta asker bulundurmaya devam etmek isteyen koalisyon güçleri, askerlerinin her ne gerekçeyle olursa olsun Irak yasalarına göre yargılanmasını istemiyor. BM, daha önce tasarıda yer alan önemli maddeleri görüşmek üzere üç kez toplanmıştı.

Almanya’nın tepkisi

Savaşa karşı cepheden Almanya ise ABD’nin hazırladığı tasarının yapıcı olması durumunda destekleyeceğini bildirdi. Almanya Dışişleri Bakanı Joschka Fischer, 30 Haziran’da yönetimin devrine ilişkin bir uzlaşma olduğunu belirterek, Güvenlik Konseyi’nde de uzlaşma sağlanmasının mümkün olabileceğini söyledi. Almanya Başbakanı Gerhard Schröder ise Irak’ta güvenliği sağlamaya yönelik yeni bir öneride bulundu.

Schröder, Irak'a NATO yerine Müslüman ülkelerden birlikler gönderilmesinden yana olduğunu belirterek, Irak'ta bu ülkenin kültürüne yakın ülkelerden birliklerin görev yapmasını savunduğunu belirtti. Schröder, Almanya’nın Irak’a insani desteğinin hazır olduğunu belirtti.

Bush konuşma yapacak

Irak’taki işkence iddiaları nedeniyle zor günler geçiren ABD Başkanı George Bush da bugün bir konuşma yapacak. Bush, yapacağı bu konuşmayla Irak politikası konusunda güven kazanmak istiyor.

Seçimler yaklaştıkça Irak’ta ortaya çıkan skandallar nedeniyle puan kaybeden Bush, yönetimin Iraklılar’a devrinden önce Irak’ta uyguladıkları stratejinin doğru olduğunu gösterme çabasında.

Yeni işkence iddiaları

Diğer yandan, Irak’ta işkence iddialarına yenileri ekleniyor. Washington Post gazetesinde dün yer alan bir haberde, Irak’taki Amerikan ordusunun en üst düzey komutanı General Ricardo Sanchez’in de Ebu Gureyb Cezaevi’ndeki işkence olaylarına katıldığı ileri sürüldü.

Washington Post gazetesi, işkence sanığı bir Amerikan askerinin avukatına dayandırdığı haberde, Iraklıların kötü muaemeleye maruz kaldığı sorgulamalara zaman zaman General Sanchez'in de katıldığını yazdı. Sanchez, geçtiğimiz hafta Amerikan Senatosu’nda yaptığı açıklamada, Ebu Gureyb’te olanların kendi sorumluluğunda olduğunu, ancak esirlere karşı işkence ya da kötü muamele yapıldığından haberdar olmadığını söylemişti.Ajanslar

Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=4466