İran'dan ABD'ye Irak uyarısı

Wext: Sunday, 23.May. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

23.05.2004 Necef'te yükselen dumanlar ardından ABD'ye 'gerekli uyarı' yollandı

 • Irak'ın Şiiler için kutsal kentleri Necef ve Kerbela'da ABD askerlerinin asi güçlerle çatışması giderek sertleşirken, dünyanın tek Şii İslam Cumhuriyeti olan İran, komşu Irak'taki durumu büyük kaygıyla izliyor.

  İran dışişleri bakanlığı sözcüsü Hamid Rıza Asefi, Tahran'ın İsviçre elçiliğinde bulunan Amerikan irtibat bürosu aracılığıyla Washington hükümetine 'gerekli uyarı mesajının' yollandığını açıkladı.

  İranlı sözcü, Irak halkının kendi kaderini kontrol altına alabilmesi için işgal güçlerinin ülkeden çabuk geri çekilmesi gerektiğini belirtti.

  İranlı yetkili Hamid Rıza Asefi, Iraklı Şiilerin ise önde gelen Şii liderlerinin çizgisinde hareket etmesini istedi.

  Iraklı Şiilerin ruhani liderlerinden herhangi birinin ismini zikretmese de, resmi İran politikasının bugüne kadar genelde en çok Irak'ın ılımlı Şii lideri Ayetullah Ali Sistani'ye destek çıktığı biliniyor.

  Ancak İran'ın muhafazakar çevrelerinde katı tutumlu unsurların, ABD'ye karşı Necef ve Kerbela'da savaşan Mukteda es-Sadr'a bağlı daha genç ve militan örgütlenmeye sempati duyduğu da bir gerçek.

  Tahran'daki İngiltere elçiliğinin kapanması ve elçinin sınırdışı edilmesi çağrılarına ilişkin olarak, İranlı dışişleri yetkilisi Hamid Rıza Asefi, 'gündemde böyle bir şey olmadığını' söyledi.



  BBC - NEWS









 • Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
  http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

  Bo ev nûçe navnîşan:
  http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=4455