İngiltere'nin güvercinli intihar saldırısı planları

Wext: Friday, 21.May. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

21.05.2004 - İngilizler güvercinlerle düşmana tatlı sürprizler yapmayı planlıyordu

İkinci Dünya Savaşı biterken, İngiliz hava kuvvetlerinin güvercin dairesi, kuşlarına yeni bir rol biçiyordu.


Bunlar şimdiye kadar habercilik için kullanılmış, istihbarat bilgileri bu kuşlarla gönderilmişti.

Dairenin başındaki subay, küçük patlayıcılar veya biyolojik silah değerinde bakteri paketlerini binlerce kuşun boynuna asıp düşman mevzilerine göndermeyi hayal ediyordu.

- Ortak İstihbarat Kurulu'na verdiği raporda tam da İngilizlere has bir ifadeyle, 'Bu tüylü bombaların düşmana tatsız bir sürpriz' sunacağını anlatıyordu.

Ama 1950'lere gelindiğinde güvercinler artık savaş teknolojisinin modası geçmiş bir unsuru haline gelmişti ve Hava Kuvvetleri'nin Güvercin Dairesi'nin Londra'daki tesisi, yani bir binanın terası, kimse parasını ödemediği için faaliyetine son verecekti.

İngiliz kadın ajanlara çağrı: Seksten uzak durun

Yine bu dönemde personele verilen talimat, haber toplarken, kadın ajanların romantizmden ve özellikle muhataplarıyla yatağa girmekten kaçınmasını içeriyordu.

James Bond'un şefi olarak edebiyat ve sinema dünyasına ilham kaynağı olan MI5 yöneticisi Maxwell Knight İkinci Dünya Savaşı sonunda ajanlara ikazlarını sıraladı. Savaş sırasında İngiltere'deki Nazi casusları arasına sızma operasyonlarını yürüten Knight, istihbarat faaliyetlerinde sekse yer olmadığını söylüyordu.

'Mata Hari metodlarına inanmam' diyen İngiliz istihbaratçı, şöyle devam ediyor: 'Bence kadın casuslar erkeklerin kollarına atılmaktan kaçınırsa daha verimli olur. Bir erkek bir kadına ilgi duyarsa ve bu ilgi pek derin değilse, hedefine ulaşır ulaşmaz, ilgisini kaybeder. Ama fiziksel cazibenin ötesinde, bir kadının sohbetine, dostluğuna alışırsa, ilişki daha uzun ömürlü olabilir.'

Maxwell Knight, kadınların istihbarat mesleğinde başarılı olabileceğini de düşünüyor ve bu yönüyle bu mesleğin geleneksel erkek egemen yaklaşımına karşı çıkıyor ve ekliyor:

'Bir kadın cazibesini akıllıca kullanırsa, korkutucu bir cephaneye sahip olur'


BBC- NEWS

Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=4422