Sudan'dan kaçış

Wext: Friday, 21.May. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

21.05.2004 - Bölgede ayrıca susuzluk nedeniyle salgın hastalık tehlikesi de var...

Afrika’nın en büyük ülkelerinden biri olan Sudan’da iç savaş nedeniyle binlerce kişi komşu Çad’a kaçıyor. Ancak kaçanların da yollarda açlık ve susuzluktan sefil duruma düştüğünü bildiren uluslararası yardım kuruluşları bölgeye bir an önce yardım gönderilmesi çağrısı yapıyorlar...


Sudan, kuzeyde Mısır, batıda Libya ve Çad, güneyde Kongo, Uganda ve Etiyopya, doğuda da Eritre’ye komşu olan Afrika ülkelerinin en büyüklerinden biri.

Ülkenin kuzeyi Müslüman Araplar‘ın çoğunluğu oluşturduğu zengin bir bölge ve Sudan hükümeti de bu Müslüman çoğunluğun elinde. Güney ise petrol yataklarınca zengin, ama bu zenginlikten faydalanamayan Hristiyan Afrikalılar‘dan oluşuyor. Kuzey‘le güney arasındaki ekonomik ve dini ayrımcılık yıllardır Sudan’da iç çatışmalara neden oldu.

Müslüman yönetimle, Hristiyan gerillalar arasında uzun süren çatışmalar yaşanıyor. Geçen yıl hükümet, Hristiyanlar‘ın temsilcisi olan Sudan Halk Kurtuluş Ordusu ile anlaşmaya varıp ateşkes imzalamak için masaya oturmuşken, bu kez de Sudan’ın batısındaki en yoksul bölgede isyanlar başladı.

Fakir Hristiyan çiftçiler, hükümetle gerillalar arasındaki anlaşmanın, petrol gelirinden pay almak için son bir fırsat olduğunu düşünerek başkaldırdılar. Hükümet ise isyancıların üstüne gizlice desteklediği Arap milisleri saldı. Başbakan Ömer El Beşir, isyancıları vatan haini ilan ederek etnik temizliğe gitti. Bunun üzerine bir milyondan fazla Sudanlı komşu ülke Çad’a sığındı ve sığınmaya devam ediyor.

Yardım kuruluşlarından çağrı

Günlerce, yürüyerek Çad’a ulaşan mülteciler açlık ve susuzluk dışında bir de geceleri eksinin altına düşen, gündüzleriyse 40 dereceye ulaşan ısının etkileriyle mücadele ediyorlar. Yakında başlayacak yağmur mevsimi nedeniyle durumun daha da kötüleşmesinden endişe ediliyor. Yağışlardan önce bölgeye yardım yapılması için çaba harcayan uluslararası yardım kuruluşları, BM’yi Irak dışında yardıma ihtiyacı olan ülkelere çevirmeye davet ediyor.

Alman Kalkınma Bakanı Heidemarie Wieczoreck-Zeul da aynı kanıda. Wieczoreck – Zeul, "Gördüğüm kadarıyla Birleşmiş Milletler şu sıralar başka sorunlarla uğruşmakla meşgul. Sudan’da yakında yağış mevsimi başlayacak ve o zaman insanlara yardım ulaşması imkansız. Ruanda'da yaşanan toplu kıyımın tekrarlanmasını istemiyorsak, bir an önce harekete geçmeliyiz” diye konuşuyor.

Sudan’dan kaçarak komşu ülke Çad’a sığınanlar için uluslararası yardım kuruluşları mülteci kampları kuruyor. Kampa gelmeyi başaranların durumunun ciddi olduğunu belirten yardım kuruluşları, çoğu mültecinin açlıktan ölmek üzere olduğunu, bölgede su sıkıntısının da had safhaya ulaştığını bildiriyorlar.

Salgın hastalık tehlikesi

Yetersiz beslenme ve su sıkıntısı yüzünden salgın hastalıkların da ortaya çıktığına dikkat çeken yetkililer, bölgeye bir an önce yardım edilmesi için çağrıda bulunuyorlar. Alman Kalkınma Bakanı Heidemarie Wieczoreck-Zeul de, Müslüman Hartum yönetimine uluslararası baskının artırılmasını ve Avrupa Birliği’nin Afrikalılar‘dan oluşan bir barış gücü kurulması için maddi destekte bulunmasını talep ediyor:

"Sudan’a yardım için Birleşmiş Milletler’in harekete geçirilmesi şart. Alman Dışişleri Bakanlığı temsilcileri de Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi toplantısına katılarak, Sudan’ın durumuna bir kez daha dikkat çektiler. Şimdi sıra uluslararası bir insiyatifin oluşturulmasında."

Sudan hükümeti önümüzdeki haftadan itibaren, ülkeye gönderilecek yardımların kriz bölgesi Darfur’a nakledileceğini açıkladı. Darfur daha önce Müslüman yönetimle Hristiyan isyancılar arasında yaşanan çatışmalar nedeniyle yardım kuruluşmarına kapalı tutuluyordu. Hükümet ayrıca, bölgeye yapılacak insani yardım uçuşlarını da serbest bıraktığını duyurdu.


Ajanslar - DW


Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=4420