Straw'dan 'salam taktikleri' eleştirisine yanıt

Wext: Tuesday, 18.May. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

18.05.2004 - Straw Avrupa Anayasası tartışmalarında ülkesinin haklarını başarıyla savunduğunu söylüyor

Avrupalı liderler daha önce, 25 üyenin anayasa üzerinde, Haziran ayına kadar anlaşmaya varması gerektiğini bildirmişti. Ancak Aralık ayında, oy haklarına yönelik tartışmalar nedeniyle, görüşmeler başarısızlıkla sonuçlanmıştı.


Avrupa Birliği üyesi ülkelerin dışişleri bakanları, anayasayla ilgili pazarlıklarını bugün de sürdürdü.

Görüşmeler, ülkelerin veto haklarını koruyup korumayacakları üzerinde yoğunlaşmak üzere.

İngiltere Dışişleri Bakanı Jack Straw, ülkesinin görüşmelerde şu ana kadar önemli bir başarı elde ettiğini söyledi. Straw BBC'ye demecinde, bir anlaşmaya varacaklarını düşündüğünün vurguladı ancak şunu da ekledi: 'Yine de, kimse bu konu üzerinde bahis oynamayacaktır.'

İngiltere Dışişleri Bakanı çok sayıda ülkenin tartışmaya katıldıklarını ancak 25 ülke de fikribirliğine varmadıkça, anlaşma sağlanamayacağını söyledi. Straw'un Almanya'nın, 'salam taktikleri' kullanarak parça parça taviz koparmaya çalıştığına yönelik eleştirilerine ise şakayla yanıt verdi: 'Almanlar, salama, İngiltere Dışişleri Bakanlarına göre daha çok alışkındır.'

Jack Straw, ülkesinin hakları için mücadele ettiğini vurguluyor, kendisine yönelik eleştirileri, 'iltifat' olarak aldığını belirtiyor. Straw, anayasaya destek vermeleri için, çizdikleri kırmızı çizgilerin geçilmemesi gerektiğini de hatırlatıyor.

İngiltere'nin anyasaya destek için öne sürdüğü en önemli koşul, AB üyelerinin savunma, dış politika, vergi ve sosyal güvenlik konularında, ulusal veto haklarını korumaları.


BBC - NEWS

Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=4363