Acar direnişçiler silahlarını teslim etti

Wext: Sunday, 16.May. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

15.05.2004 - Bölgedeki protestolar sonucunda Aslan Abaşidze Rusya'ya kaçmıştı

Gürcistan yetkilileri, Acaristan bölgesi için çıkarılan bir 'silah affı' sonucunda çok sayıda silahın kendilerine teslim edildiğini açıkladı.


Yetkililer çıkarılan af sonucunda yaklaşık üç bin otomatik tüfek, 400 havan ve elli havan topunun İçişleri Bakanlığı'na teslim edildiğini duyurdu.

Süresi dolan af, Mayıs ayının başında çıkarılmıştı.

Yaşanan protesto gösterilerinin ardından Acaristan lideri Aslan Abaşidze Rusya'ya kaçmış, Gürcistan Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili de Acaristan'daki yönetimi feshederek bölgeyi merkezî yönetime bağlamıştı.

Gürcistan'daki merkezî yönetime direnişin sürdüğü dönemde Acaristan yönetimine bağlı güçler sivillere silah dağıtmışlardı.

Rusya'yla sıkı ilişkileri olan ve protestoların ardından Moskova'ya sığınan eski Acaristan lideri Abaşidze, Cumhurbaşkanı Mihail Saakaşvili'nin Batı yanlısı tutumunu eleştiriyordu.

Gürcistan hükümeti, Aslan Abaşidze'ye ait yabancı otomobillerin, antika eşyanın, sanat eserlerinin ve safkan köpeklerinin açık arttırmayla satışa çıkarılacağını açıkladı.


15.05.2004 - Aylık masrafı 20 bin doları bulan 80 köpek satışa çıkarılacak - Acaristan'ın başkenti Batum'daki BBC muhabiri Natalia Anteleva, öğretmenlerin ve doktorların ayda 50 dolar maaş aldığı bir ülkede Acaristan lideri Aslan Abaşidze'nin, aylık masrafı 20 bin doları bulan 80 safkan köpek beslediğini bildirdi.

Yapılan açıklamada birisi dışında bu köpeklerin satılacağı, satılmayacak olan köpeğin ise Abaşidze Rusya'ya kaçtığından beri yemek yemeyen safkan bir çoban köpeği olduğunu açıkladı.

Bu köpek özel bir uçakla Moskova'ya, sahibi Aslan Abaşidze'ye gönderildi.BBC - NEWS


Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=4337