Kerbela'daki çatışmalarda en az 20 milis öldü

Wext: Wednesday, 12.May. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

12.05.2004 - Es Sadr'a bağlı milisler Amerikan güçlerine direnmeye devam ediyor - Irak'taki Amerikalı askeri yetkililer, dün gece Kerbela kentinde çıkan çatışmada, radikal Şii lideri Muktada Es Sadr'a bağlı milislerden en az 20'sini öldürdüklerini açıkladı.

Çatışmada 7 Amerikan askeri de yaralandı.

Tank ve helikopter destekli Amerikan birliklerinin, şehrin en kutsal mekanı olan İmam Hüseyin türbesine yakın bir camide, bir grup milisi kuşattığı belirtiliyor.

Kerbela'nın yanı sıra Necef ve Küfe kentlerinden de çatışma haberleri geliyor.

Muktada Es Sadr daha önce Amerikan birliklerinin geri çekilmeleri halinde, kendisine bağlı savaşçıların Necef'ten çekilmeye hazır olduklarını açıklamıştı.

Es Sadr bu teklifini, Iraklı politikacılar ve aşiret reisleri ile yaptıkları bir toplantı sonrası açıklamıştı.

Sadr'a bağlı milisler, silah bırakma karşılığında, kentte devriye görevini yerine getirmek üzere, bir Irak güvenlik gücü oluşturulmasını istiyor.

Es Sadr yanlıları tarafından dağıtılan el ilanlarında, görüşmelerin Şii dini yetkilileri tarafından denetlenmesi koşulu dile getiriliyor.

Bu gelişme öncesinde, Necef'te gösteri yapan yüzlerce kişi, sivil halk arasında ölümleri önlemek için es Sadr'a isyana son verme çağrısı yapmıştı.

Göstericilerin Es Sadr'ın bulunduğu bina yakınından geçtiği sırada, taraftarları havaya ateş açtı.BBC - NEWS

Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=4280