Radikal örgütlerin internet kullanımı artıyor

Wext: Wednesday, 12.May. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

12.05.2004 - Radikal eğilimli gruplar interneti gitgide daha fazla kullanır oldu

Irak'ta Amerikalı bir sivil rehinenin öldürülmesi görüntülerinin radikal İslamcı bir internet sitesinde yayınlanması, sanal ortamın bu amaçla kullanımı tartışmalarını yeniden gündeme getirdi.


Görüntülerin yayınlandığı El Ensar sitesi, batı aleyhtarı militanca görüşler yayan ve son yıllarda ortaya çıkan pek çok siteden sadece biri.

Bu gibi sitelerde pek çok kez El Kaide'den geldiği iddasıyla mesajlar yayımlandı. Hatta son olarak Usame Bin Ladin'e ait olduğu öne sürülen bir ses bantı iki siteye gönderildi.

Ancak uzmanlar bu şekilde ortaya atılan açıklamaların doğruluğunu tespit etmekte güçlük çekiyorlar. Bir diğer sorun da sitelerin nereden yönetildiğini bulmak.

Amerika Birleşik Devletleri ve müttefiklerine karşı saldırgan bir söylemin kullanıldığı bu siteler özellikle 11 Eylül 2001'deki aldırılardan bu yana istihbarat uzmanlarınca daha dikkatle izleniyor.

Pek çok yorumcu El Kaide'nin Afganistan'da barınma ortamını kaybetmesinden bu yana, sanal ortamın örgütün yeni haberleşme ve buluşma alanı haline geldiği görüşünde.

Kendilerini Cihadi olarak tanımlayan, pek çok farklı dilde yayın yapan ve sayıları binlerle ifade edilen sitelerde yer alan tehditlerde genelde belirli bir hedeften söz edilmiyor.

Bunun bir istisnası ise geçen Aralık ayında İspanya'daki genel seçim döneminde bir dizi bombalı saldırı düzenleneceği tehditleriydi. Bu savlar Mart ayında Madrid'de düzenlenen saldırılarla gerçekleşmiş oldu.

Bu gibi olaylar ışığında batılı istihbarat kuruluşları da İslamcı militanlardan internete akan mesajları daha dikkatle takip ediyor.BBC - NEWS

Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=4275