Kürtçe Win'e sahip çıkın

Wext: Saturday, 08.May. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

İHSAN BATTE - MHA - Kürtçe Windows kampanyasını yürüten M. Nureddin Yekta, Kürtlerin Kürtçe Windows kampanyasına ilgi göstermediğini belirterek, Kürt basın kurumları ve aydınlarına çağrı yaptı.

Günlük yaşamın ayrılmaz bir parçası haline gelen internet ve bilgisayar kullanımı Kürtler arasında da rağbet görüyor ve bu yönde birçok çalışma yapılıyor. Son yıllarda artan bu çalışmaların en önemlilerinden birisi de "Kürtçe Windows Kampanyası".

İki yıl önce www.rojname.com haber portalı çalışanları tarafından başlatılan kampanyanın amacı, sadece bilgisayar devi Microsoft'un Windows ve Office programlarının Kürtçe sürümlerinin çıkarılması değil.

Bu kampanyayla aynı zamanda, Kürtçe'nin birçok alanda kullanılabilirliğinin yanında, en son teknolojilerde de kullanılabilen bir dil olduğunu ispatlamayı amaçlıyorlar. Kampanyayı yürüten inisiyatifin sorumlusu

M. Nureddin Yekta, "rojname" çalışanlarından Dilbixwîn ve çalışmalara destek veren Ömeri Keleş, kampanyanın ilk günlerinde birçok Kürt kurum ve şahsiyetinden destek sözleri aldıklarını, Kürt basınının kampanyaya büyük ilgi gösterdiğini ancak son zamanlarda bir ilgisizliğin yaşandığını dile getirdi.

'Akademik çalışma gerekli'

Çalışmalarının bütün zorluklara rağmen devam ettiğini kaydeden Yekta, sadece internet üzerinden sürdürülen imza kampanyasına şimdiye kadar 10 binin üzerinde kişinin destek vermiş olmasının büyük bir başarı olduğunu belirtti. Kampanyaya ilginin az olmasını da eleştiren Yekta, "en fazla da Kürt dili konusunda uzman aydınlarımızın gerektiği gibi destek vermemiş olmaları büyük bir eksikliktir" dedi.

Mevcut durumda yapılması gerekenlerin başında, Kürtlerin kendi dilinde Windows kullanmaları ve faydaları hakkında aydınlatılması, ikinci adım olarak da standart bir dil ve dolayısıyla alfabe üzerinde acilen anlaşılması gerekiyor diyen inisiyatif üyeleri, bunun için de özellikle Kürdologların bu konuda akademik çalışmaları yürütmek için seferber olmaları çağrısında bulundu.

Güney Kürdistan'daki mevcut durumun Kürtçe Windows'un yapılması konusunda olumlu etkide bulunacağını savunan kampanya inisiyatifi bu konuda şunlara vurgu yaptı: Güney Kürdistan'daki mevcut durum, daha önemlisi de Kürtçe'nin resmi dil olarak okullarda okutuluyor olması Microsoft'un ikna edilmesinde önemli etkenlerdir.

Microsoft sıcak bakıyor

Geçtiğimiz günlerde konuyla ilgili Norveç'teki Microsoft temsilcisi Birger Steen ile ilişkiye geçtiklerini aktaran Keleş, Norveç'te 500 bin civarında kişi tarafından konuşulan bir lehçe için özel Windows sürümü yapıldığına dikkat çektiklerini belirterek, 40 milyona yakın kişi tarafından kullanılan Kürtçe'de de Windows sürümünün yapılması gerektiğini dile getirdiklerini söyledi.

Steen'in konuya sıcak baktığı ve konuşmasında "Dil, klavye ve benzeri teknik sorunlar aşılınca, Kürtçe Windows'un piyasaya sürülmemesi düşünülemez" dediğini dile getiren Keleş, Türkiye'deki bazı çevrelerin birçok tehdit ve şantajla kampanyalarına yönelik çalışma yürüttüğüne de değinerek herkesin bu ciddi çalışmaya destek vermesi gerektiğini dile getirdi.

STOCKHOLM


Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=4232