İsrail ve Hizbullah arasındaki çatışmalar alevlendi

Wext: Saturday, 08.May. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

07.05.2004 - İsrail savaş uçakları da operasyona katılıyor


Lübnan'da faaliyet gösteren Hizbullah örgütü ile İsrail ordusu arasındaki çatışmalar üçüncü gününe girdi.


Güney Lübnan'da, Şebaa Çiftlikleri bölgesinde günlerdir aralıklarla yaşanan çatışmalarda ,İsrail ordusuna göre en az bir İsrail askeri öldü.

Hizbullah ise 'sınırdan sızan çok sayıda askeri öldürdük' diyor.

Çatışmalar sırasında zaman zaman İsrail savaş uçakları da, Hizbullah mevzilerini bombalıyor. Hizbullah üyeleri de İsrail'e roket saldırıları düzenliyor.

Her iki taraf da çatışmaların başlamasından birbirini sorumlu tutuyor.

Gözlemciler çatışmaların tam da, taraflar arasında esir takası müzakerelerinde ilerleme sağlandığının düşünüldüğü bir sırada geldiğine dikkat çekiyorlar.

Müzakerelerde amaç, çatışmalarda öldürülen İsrail askerlerinin cesetlerinin iadesi karşılığında, Hizbullah mensubu tutukluların serbest bırakılması için bir formül bulmak.

Her iki taraf da Almanya arabuluculuğunda yürütülen müzakereler konusunda açıklama yapmıyor. Bu yüzden elde edilebilen bilgiler, ancak gazetelerde yer alan haberlerden ibaret.

Ancak daha önceleri de taraflar benzer takas anlaşmaları konusunda uzlaşmaya yaklaştığında bölgede şiddet olayları tırmanmıştı.


Çatışmalar uzlaşmaya tepkiyi önlemek için mi?


07.05.2004 - Çatışmalar son üç günde yeniden alevlendi

Çatışmalarla takas müzakereleri arasındaki bağlantıyı savunanlar her iki tarafın İsrail ve Lübnan'daki tabanının tepkisini göz önüne aldığını belirtiyor.

Buna göre, Hizbullah, taraftarlarının, özellikle de Lübnan'da yerel seçimlere hazırlanılan bu dönemde, örgütü İsrail işgaline direnişin öncüsü olarak görmesini istiyor.

İsrail hükümeti açısından bakıldığında ise, yine bu teoriye göre, İsrail Hizbullah ile görüşse de bölgedeki ezeli düşmanına karlı katı tavrından asında vazgeçmediğini göstermek istiyor.

Şebaa Çiftlikleri üzerinde bitmeyen kavga

Güney Lübnan'daki Şebaa Çiftlikleri üzerindeki tartışmalar 40 yıla yakın süredir devam ediyor. Şebaa Çiftlikleri Suriye, Lübnan ve İsrail sınırları arasında uzanan bir alan.

İsrail'in 20 yıllık işgal dönemi sonunda, yaklaşık dört yıl önce bölgeden çekilmesinden bu yana Güney Lübnan, büyük oranda sakindi. Ancak Şebaa Çiftlikleri'ndeki çatışmalar aralıklarla alevlenerek sürdü.

Hizbullah'a göre bu bölge Lübnan toprağı. Bu nedenle de örgüt, İsrail'in Lübnan'dan çekilmesinin tamamlanmamış olduğunu savunuyor.

İsrail ise Şebaa Çiftlikleri'nin 1967'de işgal ettiği Suriye topraklarına dahil olduğunu belirtiyor ve konunun Lübnan ile bağlantısı olmadığını vurguluyor.

Birleşmiş Milletler de bölgeyi İsrail işgali altındaki Suriye toprağı olarak tanımlıyor.


BBC - NEWS


Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=4225