Kosova'daki uluslararası güçlere kadın ticareti eleştirisi

Wext: Thursday, 06.May. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

06.05.2004 - İş vaadinde bulunulan kadınlar, fahişeliğe zorlanıyor - İnsan hakları savunucusu Uluslararası Af Örgütü'ne göre, Kosova'daki Birleşmiş Milletler ve NATO personelinin varlığı, kadınların seks ticaretine sürüklenmesini önlemek bir yana, körüklüyor.

Örgütün raporunda, yetkililer hem bu süreci önlemek için yeterli çabayı göstermemekle suçlanıyor hem de uluslararası güçlerin varlığının bu kadınların hizmetleri için talep yarattığı, hatta bazı yabancıların, ticaret sürecine dahil olduğu öne sürülüyor.

Af Örgütü, organize suç şebekelerinin 1999'da uluslararası güçlerin bölgeye girişinden bu yana büyük bir sanayi haline geldiğini belirtiyor. Örgüte göre, yaşları 11'e kadar inen kızlar iş vaadiyle kendilerine yaklaşan grupların eline düşebiliyor ve işkence, dayak ve tecavüze maruz kalıyor.

Raporda ağır suçlamalara hedef olan Birleşmiş Milletetler'in bölgedeki idaresi UNMIK ve NATO barış gücü KFOR yetkilileri ise raporu henüz tam olarak incelemediklerini belirterek yorum yapmadı.

Bölgede 40 bin KFOR askeri, ve yüzlerce UNMIK personeli bulunuyor. Af Örgütü Kosova nüfusunun yüzde ikisini oluşturan bu kesimin, kadın ticaretinden faydalananların yüzde yirimisine denk geldiğini iddia ediyor.

"Kosova'da fahişeliğe zorlanan kadın ve kızların haklarının korunması" başlıklı rapor, Moldova, Bulgarista ve Ukrayna gibi ülkelerden buradaki çetelere satılan kişilerle yapılan görüşmeler doğrultusunda hazırlandı.

Bu kadınlar yasadışı olarak sınırdan geçirildiklerini, 60 ila 4.200 dolar arasında kadın tacirleri arasında el değiştirdiklerini söylüyor.

Bu kadınların çoğu Moldova, Bulgaristan, ve Ukrayna'dan. Ancak fahişelik yapan Kosovalı Arnavutların sayısında da büyük bir artış görüldüğü ve bunlardan çoğunun henüz çocuk yaşta olduğu belirtiliyor.

Rapora göre fahişelik için kullanılabilen mekanların sayısı 2001-2003 yılları arasında iki katına çıktı.

Af Örgütü, bölgedeki kadınların sıklıkla bölgedeki güvenlik yetkililerinin işlerini iyi yapmamasının kurbanı olduğunu belirtiyor.

UNMIK 2000 yılında kadın ticareti ve fahişeliği önlemek için özel bir polis birimi oluşturmuştu. Ancak Af Örgütü, bu birimin tek bir dosyayı bile yargıya götürmediğini belirtiyor. Raporda BM yetkilileri de bu durumdaki kadınlara yardım ve koruma sağlamamakla suçlanıyor.BBC - NEWS

Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=4205