Google borsaya giriyor

Wext: Tuesday, 04.May. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

04.05.2004 - Google, borsaya girerek internetten para kazanmanın yollarını arıyor...


İnternet kullanıcılarının vazgeçemediği ”Google” günde 80 dilde 200 milyon kadar soruya yanıt veriyor. Sayfasında reklam almayan ünlü arama motoru ”Google” ise şu günlerde borsaya girmeye hazırlanıyor.


DW’den Holger Hank, Google’ın yeni projelerini yazdı...


Google’ın öyküsü, şunun şurasında sadece altı yıl öncesine, Kaliforniyalı iki öğrencinin basit ve yararlı şu temel düşüncesine dayanıyor: Bir internet sayfası ancak, o sayfaya yönlendirilebilen internet adresi kadar enformatif olacaktır.

World Wide Web, yani kısa adıyla WEB ana sayfalarında birbirine kenetlenmiş duran tüm önemli adresler, Google’ın arama listelerinin birinci sıralarında hemen yerini buluyor. Ancak internetin milyarlarca sayfası olduğu düşünülürse, ayrıntılara takılmamak ve önemli olanı, işe yaramayandan ayıklamak için üstün bir teknik ve binlerce çok hızlı çalışan bilgisayara ihtiyaç olduğu da bir gerçek.

Ama iş sadece teknikle de kalmıyor: Google’ın dünya çapında beğenilen bir arama moturu olmasının bir nedeni de sayfalarının çok karışık olmamasından kaynaklanıyor. ”Az ve öz” ilkesinden yola çıkan Google, rakibi ”Yahoo” gibi sayfalarında karışık, komplike bilgilere yer vermiyor.

İnternetten para kazanmak

Hızlı ve aranan şeyin güvenli bir biçimde bulunduğu Google sayfalarında, üstte dalgalanan renkli reklam flamalarından da feragat edilmiş. Google’ın geçen yıl reklamdan fazla kar etmediğini gözönünde bulunduran internet kullanıcıları için Google, hala fazla ticari olmayan bir şirket özelliği taşıyor.

Ancak, internetteki konumunun farkında olan Google yöneticileri, borsaya adım atarak internetten para kazanılacağını da adeta kanıtlamak istiyorlar. Arama sonuçlarını para karşılığı satma düşüncesi, projelerden sadece biri.

Google’ın internette kimlerin sörf yapmakta olduğunu bilme konusunda ısrarlı olması, yani kullanıcılar hakkında bilgi toplama eğilimi bir süreden beri biliniyor. Google, bildik, tanıdık internet müşterilerine reklam sunarak, para kazanma eğiliminde şimdilerde.

"Google News"

Google, sadece bu noktada değil, daha önceleri de kimi eleştirilere maruz kalmıştı. ”Google News”, yani haber hizmeti devreye girdiğinde, linklerdeki tüm haberler toplanıyor ve otomatik olarak bir paket halinde kullanıcıya sunuluyor. Ama hiçbir redaktör hangi haberin önemli ya da önemsiz olduğuna bakamıyor, yani haber yumağı gazetecinin denetiminden geçemiyor. Bu nokta da eleştiriliyordu, ancak Google bu yöntemle, kimilerinin endişe ettiği gibi, gazeteciliğin pabucunu dama atamayı başaramadı.

Çeşitli internet sayfalarına Google’ı tıklamadan geçmek artık pek mümkün görünmüyor. İşte bu noktayı Google’ın gelecekte kendi çıkarı doğrultusunda kullanması ve internete hizmet sunanlara ”pamuk eller cebe” ricasında bulunması bekleniyor.

Bu yüzden Google’ı uzun süreden beri fazlaca rakip gibi görmeyen ”Microsoft” ve ”Yahoo” gibi işletmelerin, arama motorlarını büyük çapta yenileştirecekleri haberi iyi bir haber. Zira, Google’ın tekelciliğe doğru bir gelişme göstermesi, medya özgürlüğü için de tehlike çanlarının çalması anlamına gelirdi.


Holger Hank / DW


Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=4182