Cohn-Bendit: 'Diyarbakır İstanbul’a benzerse AB'ye girebilirsiniz'

Wext: Monday, 03.May. @ 00:00:00 CEST

Mijar:


Avrupa Parlamentosu’nun Yeşiller kanadı milletvekillerinden Daniel Cohn-Bendit, Türkiye’nin Avrupa Birliği’ne üye olabilmesi için, Diyarbakır’ın 10 yıl içerisinde ekonomik ve sosyal açıdan İstanbul’a benzemesi gerektiğini söyledi.


03 05. 2004 - Almanya’nın başkenti Berlin’de yayınlanan Der Tagesspiegel Gazetesi’ne bir demeç veren Cohn-Bendit, Yeşiller’in Avrupa Parlamentosu seçim kampanyasında Türkiye’ye yaklaşımlarına ilişkin soruyu şöyle yanıtladı:

‘Hem köktendinci terörizme karşı mücadeleye hem de laik, hukuk devleti ilkelerine sahip çıkan, İslam etkili bir devlete elimizi uzatan bir politika izleyeceğiz. Ren (Batı Almanya’daki Ren nehri) mucizesini, Oder (Eski Doğu Almanya-Polonya sınırları içindeki Oder nehri) mucizesini Boğaziçi mucizesi izlerse bu dünya için çok iyi bir örnek olur.

Ama Türkiye’nin AB’ye üye olmak olgunluğu kararı modern İstanbul’da değil, Diyarbakır’da verilecektir. Şayet günlük yaşam orada 10 yıl sonra sosyal, politik, ekonomik ve demokratik olarak Diyarbakır’da o olgunluğa erişirse Türkiye’de AB’ye tam üyelik olgunluğuna erişmiş olur. Bunun gerçekleşip gerçekleşemeyeceğini gerçekten bilmediğimi itiraf etmeliyim. Ama bunu denememek daha tehlikelidir.’Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=4178