Kök hücre ile takma dişe veda

Wext: Monday, 03.May. @ 00:00:00 CEST

Mijar:

Fareler üzerinde başarıya ulaşan çalışmalar insanlar üzerinde de denenecek

Kök hücre denen, genetik yollardan insan hücresi üretme deneylerinde insan dişi üretmek için bir milyon dolar fon ayrıldı.Çalışma sonuç verirse, damaklardaki boşlukları doldurmak için, bundan böyle porselen ya da plastik değil, doğrudan organik dişler kullanılacak.

Malî yardıma hak kazanan Londra'daki King's College'de yapılan çalışmalar henüz başlangıç aşamasında ama bu çalışmayı yürüten bilim adamları gerçek insan dişi üreteceklerinden umutlu.

Kök hücreler, vücudun değişik bölümlerinde doku ve organlara dönüşecek şekilde genetik olarak programlanan hücre grubu.

Teoride kök hücrelerden diş üretmek de mümkün.

Dişe dönüşmek üzere programlanan kök hücreler hastanın çenesine yerleştirilecek. Diş etinin altına, boşluğa konacak.

Dişin tam olarak gelişmesinin iki ay süreceği düşünülüyor.

Fareler üzerindeki deneyler sürüyor ve King's College'deki bilimadamları insanlara kök hücre yerleştirilmesine iki yılda başlanabileceğini söylüyor.

İngiltere'de 50 yaşın üzerindekilerin 32 dişinden ortalama 12'si eksik. Bilim adamları sunî değil, gerçek dişler yerleşirse ağızlarda diş etlerinin ve diğer dişlerin daha iyi korunabileceğini söylüyor. Çünkü gerçek dişler değişime daha uyumlu oluyor.


BBC - NEWS

Navnîşana ev nûçe jê hatî: PDK-XOYBUN; wiha, di xizmeta, Kurd û Kurdistanê daye : Pirojeya Kurdistana Mezin, Pirojeyên Aborî û Avakirin, Pirojeyên Cand û Huner, Lêkolîna Dîroka Kurdistanê, Perwerdeya Zimanê Kurdî, Perwerdeya Zanîn û Sîyasî, Weşana Malper û TV yên Kurdistane.
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com

Bo ev nûçe navnîşan:
http://www.pdk-xoybun.com - www.xoybun.com/modules.php?name=News&file=article&sid=4174